MACD – zbieżność/rozbieżność średnich kroczących
Wymyślony przez Geralda Appela wskaźnik MACD (Moving Average Convergence / Divergence) sygnalizuje kierunek trendu oraz jego zmiany. Zbudowany jest z dwóch wykładniczych średnich kroczących, tworzących tzw. szybką i wolną linię, oscylujących wokół poziomu 0. W przypadku tego oscylatora nie zostały z góry określone poziomy maksymalne i minimalne. Sygnały są generowane przez zachowanie się średnich względem siebie a nie ich bezwzględne położenie na osi.
Szybka linia, zwana także linią MACD, jest różnicą między dwiema wykładniczymi średnimi kroczącymi z cen zamknięcia (zwykle 12 i 26 okresów). Natomiast linia wolna (linia sygnalna) jest średnią wykładniczą linii MACD, przeważnie z 9 okresów. Dodatkiem do wskaźnika MACD jest histogram ukazujący różnicę między wolna i szybką linią, który ułatwia analizę i generuje dodatkowe sygnały dla obserwatora. Na rysunku 1 linią szybką jest linia ciągła, natomiast wolną linia przerywana. Słupki histogramu zaznaczono na zielono. Taki schemat jest bardzo popularny w wielu programach do analizy technicznej. Wskaźnik MACD łączy w sobie właściwości średnich kroczących i oscylatorów, generując sygnały kupna i sprzedaży na kilka sposobów.
Wykorzystanie wskaźnika MACD
Sygnałem kupna jest przecięcie wolnej linii przez szybką od dołu w momencie kiedy znajdują się poniżej linii 0, natomiast sygnałem sprzedaży przecięcie linii sygnalnej przez linię MACD od góry powyżej linii 0. Sygnały tego rodzaju zaznaczono okręgami na rysunku 1. Czerwonym kolorem zaznaczono sygnały błędne, w tedy linia szybka przebiła wolną po czym od razu wróciła z powrotem. Kolorem niebieskim zaznaczono momenty, w których MACD się sprawdził.
Dywergencje występujące pomiędzy histogramem wskaźnika MACD (lub liniami wskaźnika) a wykresem ceny. Jedną z takich bardzo wyraźnych dywergencji pokazano na rysunku 2. Linia niebieska wskazuje okres, w którym ceny akcji spółki rosły tworząc nowy, położony dużo wyżej szczyt, natomiast wskaźnik utworzył szczyt już poniżej poprzedniego. Dywergencja została wykazana zarówno na słupkach histogramu jak i na liniach wskaźnika.
Trochę inna sytuacja miała miejsce w przypadku notowań spółki KGHM, co zaprezentowano na rysunku 2. Akcje spółki utworzyły podwójny szczyt, natomiast wskaźnik wykazał dywergencję, która zaznaczona została niebieską linią zarówno na liniach MACD jak i na histogramie. Oczywiście w przypadku obydwóch szczytów wskaźnik wygenerował sygnał sprzedaży poprzez przecięcie się linii.
Na rysunku 2 czerwonymi pionowymi liniami pokazano momenty przecięcia linii 0. Moment ten jest sygnałem kupna kiedy przecięcie następuje od dołu, natomiast sygnał sprzedaży kiedy linia 0 przecinana jest od góry. Jednak jak widać skuteczność tak generowanych sygnałów jest bardzo niska.
Podsumowanie
Wskaźnik MACD jest dobrym wskaźnikiem do wychodzenia z pozycji. Kiedy inwestor dostrzega dywergencję miedzy MACD a ceną, albo generowane sygnały przeciwne do posiadanych pozycji to powinien co najmniej zabezpieczyć swoje transakcje. Jest to popularny wskaźnik nie bez powodu. Wielu analityków technicznych uważa MACD za najbardziej skuteczny spośród szerokiej gamy dostępnych wskaźników.
Bibliografia
- Reuters: Analiza techniczna wprowadzenie, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2006
- J. Murphy: Analiza techniczna rynków finansowych,WIG-PRESS, Warszawa 2008
Pingback: Analiza techniczna – #KGMH, 12.09.2012 – Investio.pl()
Pingback: Formacja harmoniczna Gartley – Investio.pl()
Pingback: Seria: analiza techniczna: potrójny szczyt oraz dno – Investio.pl()
Pingback: Zniesienia wewnętrzne Fibonacciego | Dział Analiz()