globe 2 500x334
Problemy Chin

Problemy Chin

PrzemekZajac . Posted in Kryzys, Świat 4 Comments

W ostatnich tygodniach coraz częściej słyszymy o problemach chińskiej ekonomii. Prognoza tempa wzrostu drugiej co do wielkości gospodarki na świecie została zmniejszona do 7,5%,  choć dla większości gospodarek (również wschodzących) jest to wartość astronomiczna, to w przypadku CHRL pojawiają się dość złośliwe komentarze, że to „niemal jak recesja.” W ostatnich 2 tygodniach na rynki finansowe napłynęły słabe dane makroekonomiczne z Państwa Środka, kiepski odczyt PMI, czy zmniejszająca się sprzedaż samochodów, która dość dobrze odzwierciedla długoterminową kondycję gospodarki. Do zagrożeń dla dalszego wzrostu tempa wzrostu gospodarki chińskiej można by dodać ogromne problemy związane z przegrzanym rynkiem nieruchomości – reportaże nt. chińskich „miast duchów” są już powszechne w internecie. Ten wpis nie będzie jednak omawiał szczegółów fundamentów ekonomii Państwa Środka – przyjrzymy się jak zachowuje się indeks giełdowy chińskiej gospodarki – Shanghai Composite Index:

Notowania indeksów giełdowych w Chinach, Niemczech i USA (źródło: stooq.pl)

Notowania indeksów giełdowych w Chinach, Niemczech i USA (źródło: stooq.pl)

Jak widzimy giełda w Shanghaiu wykazuje się znaczną relatywną słabością wobec berlińskiego parkietu, nie wspominając już o Wall Street. Giełdy są swego rodzaju barometrem gospodarki – dyskontują przyszłość. Trend spadkowy indeksów szerokiego rynku sugeruje nadchodzące spowolnienie gospodarcze danego państwa. Wnioski z wykresu powyżej nasuwają się same – Państwo Środka czeka spowolnienie wzrostu gospodarczego, być może większe niż prognozowane, a chińska gospodarka w porównaniu do rynków rozwiniętych ma znacznie gorsze perspektywy.

Ktoś mógłby zatem zapytać, czy to może właśnie przynależność Chin do grupy emerging markets  nie jest przyczyną relatywnej słabości Shanghai Composite względem parkietów w USA i Niemczech (rynki rozwinięte)? Odpowiedź na to pytanie jest negatywna, a wskazuje na to wykres poniżej:

Notowania indeksów giełdowych krajów BRIC i USA (źródło: stooq.pl)

Notowania indeksów giełdowych krajów BRIC i USA (źródło: stooq.pl)

Jak widzimy na wykresie powyżej niedowartościowanie chińskiego indeksu giełdowego w stosunku do S&P500 jest znacznie większe niż w przypadku pozostałych gospodarek rozwijających wchodzących w skład grupy BRIC. Podtrzymuje to tezę, że relatywne perspektywy Państwa Środka pogarszają się, załamanie koniunktury Chin z pewnością odbije się na gospodarce globalnej, w szczególności zwróciłbym tu uwagę na rynek surowców, przede wszystkim miedź.

Na pogorszenie sytuacji w Chinach wskazuje również rynek walutowy, a konkretnie notowania AUDCAD 0 czym pisałem tutaj. Jedynym „pozytywnym” czynnikiem, który przemawiałby za „poprawą” sytuacji Chin jest nieodległa zmiana kierownictwa w partii rządzącej, decydenci Państwa Środka raczej nie powinni pozwolić sobie na tak istotne „marketingowo” działania w obliczu kiepskiej sytuacji gospodarczej.

Tags:

Trackback from your site.

Comments (4)

 • DTL

  |

  Chłopaki, czemu wasze notki są takie krótkie zawsze? Czytam na bieżąco blogi tutaj i zawsze czuję niedosyt. Szkoda

  Reply

 • Przemysław Zając

  |

  W tym momencie wynika to niestety z małej ilości czasu, uruchomiliśmy 2 tygodnie temu główną część naszego serwisu na domenie investio.pl i w tym momencie jesteśmy w trakcie intensywnej pracy nad implementacją narzędzi wspomagających proces inwestycyjny (http://investio.pl/narzedzia), w wolnych chwilach zajmujemy się pisaniem prac magisterskich i spaniem :)
  Mimo wszystko przynajmniej raz na tydzień staramy się napisać coś „dłuższego” jak np. tu – http://investio.pl/blog/czy-akcje-na-gpw-sa-niedowartosciowane/.
  Niemniej jednak miło słyszeć taki komentarz i postaramy się sprostać oczekiwaniom w najbliższym czasie :)

  Reply

 • Wartość dolara australijskiego vs stopa procentowa RBA – Investio.pl

  |

  [...] Inwestorzy oczekują więc obniżki stóp procentowych w Australii. Proszę zwrócić uwagę na rysunek 8, gdzie zestawiłem kwotowanie pary walutowej AUD/USD z różnicą między stopą procentową w Australii i USA. Można zaobserwować dywergencję między tymi danymi – ostatni szczyt na omawianym walorze został ustanowiony przy mniejszej różnicy aniżeli wcześniej. Inna rzecz, że sytuacja gospodarcza Australii nie rysuje się najciekawiej, głównie za sprawą Chin – więcej tutaj oraz tutaj. [...]

  Reply

 • Co z tą korektą? – Investio.pl

  |

  [...] wzrostu gospodarczego gospodarki chińskiej, o problemach Państwa Środka pisałem niedawno w tym miejscu. Prócz wyżej wymienionych kwestii, na rynkach finansowych istnienie szereg innych problemów (jak [...]

  Reply

Leave a comment

Treści tworzone przy współpracy z:

Uniwersytet Ekonomiczny w KrakowieUniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Thomson Reuters Market Invest

Skontaktuj się z nami:

Jeśli masz jakieś pytania, sugestie lub chciałbyś abyśmy dostarczyli dla Ciebie materiały edukacyjne lub przygotowane na zamówienie treści analityczne, nie wahaj się i napisz do nas:
analizy (at) investio.pl
Piotr Baron
piotr.baron (at) investio.pl
Marcin Tuszkiewicz
marcin.tuszkieiwcz (at) investio.pl

Investio sp. z o.o.
ul. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków