Raport COT – wykorzystywanie sentymentu rynku do inwestycji, cz. 1
Wydaje się niemożliwym aby wiedzieć co myślą ludzie na całym świecie zaangażowani w inwestycje na rynku walutowym. Jednak jak wiadomo nie ma rzeczy niemożliwych. Pomocną dłoń dla osób poszukujących drogowskazu w tej właśnie kwestii jest raport zaangażowania inwestorów – Commitment Of Traders (COT), publikowany przez Commodity Futures Trading Commision (CFTC).
Raport ten jest publikowany co tydzień w piątek o godz. 15:30 Czasu Wschodniego – tj. o godz. 21:30 czasu polskiego na stronie internetowej www.cftc.gov. Raport ten podzielić w pierwszej kolejności należy na raport dotyczący tylko rynku futures oraz na raport obejmujący również opcje. Podkreślić należy fakt, że są to dane dotyczące rynku kontraktów terminowych, w dodatku opóźnione o 3 dni – publikowane informacje dotyczą stanu na wtorek poprzedzający publikację. Nie mniej jednak potrafią pomóc w rozeznaniu się w sentymencie rynku.
Na rysunku 1. zaprezentowano przykładowy raport COT dotyczący kontraktów terminowych na euro zawieranych na giełdzie w Chicago – dostępny tutaj. Na tym przykładzie omówiona zostanie konstrukcja raportu oraz najważniejsze informacje.
Zaprezentowany raport COT jest raportem skróconym, podzielonym na trzy sekcje:
- transakcje niehandlowe – zawierane przez banki, fundusze i inne duże instytucje finansowe w celach spekulacyjnych (mających na celu przyniesienie zysku dzięki różnicy pomiędzy ceną kupna a sprzedaży),
- transakcje handlowe – zawierane głównie w celach zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym (walutowym) importerów czy też eksporterów,
- transakcje zawierane przez innych inwestorów (w tym indywidualnych).
Najbardziej interesującą sekcją w celach analitycznych jest sekcja dotycząca transakcji niehandlowych zawieranych przez dużych inwestorów instytucjonalnych (non-commercial) – zaznaczona czerwonym prostokątem. Wiąże się to po pierwsze z tym, że są to pozycje zwierane w celach inwestycyjnych a więc oddają aktualną sytuację na rynku. Transakcje zabezpieczające mogą być trzymane (rolowane) wielokrotnie, ponieważ ich zadaniem jest obrona zysków z podstawowej działalności przedsiębiorstw nie zaś sam zysk. Natomiast inwestor ma inny cel więc postępuje zgodnie z aktualnym trendem. Różnicę widać w raporcie. W przypadku non-commercial przeważają pozycje krótkie, natomiast w sekcji commercial pozycje długie. Aktualnie na rynku EUR/USD panuje trend spadkowy – euro traci na wartości względem dolara. Ponieważ prezentowane dane dotyczą giełdy w Chicago to są one zawierane w dolarach, a co za tym idzie, więcej krótkich transakcji (na sprzedaż euro) oznacza, że inwestorzy oczekują dalszego spadku jego wartości względem dolara (sprzedają euro kupując dolary). Na rysunku 2. zaprezentowano wykres dzienny EUR/USD dla zobrazowania panującej sytuacji na tym instrumencie.
Jak widać jest bardzo niedźwiedzi nastrój. Raporty COT dostarczają takich informacji odnośnie wielu instrumentów, m.in. walut (euro, funta, franka etc.), towarów (ropy, miedzy, mleka, masła etc.) i innych jak jednak czerpać korzyści z wiedzy jaką dają raporty COT? O tym w następnym wpisie.
Opracowane na podstawie książki: „7 Winning Strategies for Trading Forex”, Grace Cheng
Komentarze 2
Raport COT – wykorzystywanie sentymentu rynku do inwestycji, cz. 2 – Investio.pl
[…] poprzednim poście przedstawiłem jak raport COT (Commitment Of Traders – zaangażowanie inwestorów) jest […]
Ciąg dalszy analizy sentymentu rynku – raport COT, cz. 3 – Investio.pl
[…] Raport COT – wykorzystywanie sentymentu rynku do inwestycji, cz. 1 […]