Analiza bieżąca #GBPUSD, #EURGBP, #GBPCHF, #GBPAUD – 14.11.2013
Opublikowany wczoraj przez BoE raport o inflacji ujawnił, iż pierwsze podwyższenie stop procentowych w Wielkiej Brytanii może nastąpić już w trzecim kwartale 2015r. a nie jak wcześniej uważano dopiero w drugim kwartale 2016r. Inwestorzy zdyskontowali tą wiadomość czego rezultatem było umocnienie się funta, który dzień wcześniej tracił po słabszym od oczekiwań odczycie inflacji (2,2% vs 2,5%). Warunkiem podniesienie stóp procentowych jest w dalszym ciągu spadek bezrobocia przynajmniej do 7%, który ma zostać osiągnięty pod koniec przyszłego roku, czyli znacznie wcześniej niż zakładano to w poprzednim raporcie. Zrewidowano także na plus prognozy dla PKB – potwierdza to coraz lepszą kondycję brytyjskiej gospodarki.
Pary walutowe z funtem znalazły się w kluczowych miejscach na wykresie. Można podejrzewać, że w najbliższym czasie sentyment do funta się polepszy, co przełoży się szczególnie na sytuację głównej pary walutowej z funtem – GBPUSD, która jak dotąd wyglądała na pro-spadkową.
#GBPUSD
Cena na parze z dolarem zatrzymała się na górnym ograniczeniu linii Pitchforka, cieniem świeca przetestowała także zniesienie 50% oraz zrealizowała się geometria 100% z poprzednią wzrostowa korektą. W tym miejscu możliwa jest większa korekta – sygnałem do dalszych wzrostów będzie przebicie tego oporu (cena nie dotarła do środkowej linii Pitchforka, zatem bardziej prawdopodobne jest teraz wybicie górą). Silnym sygnałem do szukania pozycji długich będzie również pokonanie poprzedniego szczytu, zaburzy to tworząca się sekwencję coraz niższych szczytów i dołków. Bardzo ważny będzie także globalny sentyment do dolara, który może być czynnikiem determinującym na tej parze – w tym celu warto zwarto zwrócić uwagę dzisiaj na wystąpienie nowej szefowej FED przed senatem USA.
#EURGBP
Notowania na tej parze kilkakrotnie próbowały przebić trwale dolne ograniczenie kanału – bezskutecznie. Cena powinna dążyć obecnie do dolnego ograniczenia mniejszego kanału. Istotnymi poziomami wsparć będą zgrupowania zniesień zewnętrznych poprzednich fal wzrostowych, które dodatkowo grupują się ze zniesieniami 50% i 61,8% całych wzrostów od połowy 2012r.
#GBPCHF
Umocnienie funta względem franka szwajcarskiego już po raz trzeci zatrzymał ten sam poziom i na pierwszy rzut oka utworzyła się formacja potrójnego szczytu, jednak realizacja całego zasięgu tej formacji jest bardzo mało prawdopodobna, a spadki powinna zatrzymać strefa wsparcia zaczynająca się od zniesienia 61,8%. Przebicie szczytów da sygnał do dalszych wzrostów, jednak należy uważać na ewentualne fałszywe wybicie, które może być spowodowane jedynie chęcią realizacji równości impulsów wzrostowych.
#GBPAUD
W newralgicznym punkcie znajduje się także cena na tej parze. Przebicie i ewentualny test od góry zaznaczonych na poniższym rysunku wsparć da sygnał do dynamiczniejszych wzrostów, których celem będzie górne ograniczenie kanału cenowego, a wcześniej zniesienie 78,6%. Przed próbą zajęcia pozycji długi należy jednak poczekać najpierw na większa korektę.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0