Analiza bieżąca #Ropa, #Złoto, #Srebro – 07.01.2014
Od początku tego roku amerykańska ropa typu WTI straciła już 5%, co jest przyczyną m.in rosnącego w siłę dolara, jednak trwający już od września trend spadkowy jest wynikiem ciągle zwiększającego się wydobycia ropy w Stanach, które dążą do energetycznej niezależności. Powoduje to, że rynkowy popyt nie jest w stanie zaabsorbować obecnej podaży, co wywiera presję spadkową. Nawet mocne zniżki w stanie zapasów okazały się niewystarczającym czynnikiem, aby zahamować dalszą przecenę tego surowca – tutaj jednak wytłumaczeniem może być sezonowość tego zjawiska, gdyż redukcja zapasów jest celowym zabiegiem pod koniec roku, przeprowadzanym przez amerykańskie przedsiębiorstwa, które dążą do zmniejszenia obciążeń podatkowych. Kolejne odczyty pozbawione już tego czynnika mogą wykazywać ponowny wzrost zapasów, a to powinno przyczynić się do kontynuacji niekorzystnego dla ropy trendu. Chwilowym czynnikiem utrzymującym obecne poziomy cenowe może być pogoda – aktualnie Ameryka Północna zmaga się z najniższymi od 20 lat temperaturami.
#WTI
Cena ropy WTI kieruje się ponownie w stronę, dolnego ograniczenia kanału, które razem ze strefą wsparcia powinno w niedługim czasie poddać się stronie podażowej. Ewentualne cofnięcie się ceny do zniesienia 50% korekty wzrostowej będzie bardzo dobrym miejscem do zajęcia pozycji krótkich (poprzednie dołki). Na rysunku (nr.2) zaznaczyłem miejsca zwrotne ceny, które z dokładnością prawie co do centa wyznaczyła średnia 100 i 200 okresowa z interwału dziennego – warto mieć te wskaźniki na wykresie tego instrumentu. Celem bardziej długoterminowym, o którym wspominam od dłuższego czasu jest cena $85 – tam znajduje się silna strefa popytowa którą rozpoczyna zniesienie zewnętrzne 161,8% korekty wzrostowej.
#Brent
Europejska odmiana ropy przebiła dolne ramię kanału i zatrzymała się na zniesieniu 50%, które rozpoczyna strefę wsparcia – cena może mieć kłopot z przebiciem się w dół, jednak gdy tak się stanie, będzie to sygnałem do spadków w okolice $100. Wcześniej wsparciami, gdzie spodziewać się można silniejszych korekt będą ograniczenia kanałów wyznaczone jak na poniższym rysunku. Również poprzednie dno stanowić będzie istotne wsparcie ($103).
#Złoto
Na złocie uaktywnił się popyt na poziomie lipcowego dna, o czym również wcześniej wspominałem. Jest to jednak moim zdaniem jedynie korekta, a testem siły kupujących będzie dość szeroka strefa podażowa między $1250-1275. W razie przebicia tej strefy kolejnym silnym oporem jest zasięg największej korekty w trendzie grupujący się ze zniesieniem 61,8%. Obecnie tworzącą się korektę można spróbować opisać Pitchforkiem. Cena będzie dążyć do testu górnego ograniczenia kanału cenowego i to jest moim zdaniem aktualny cel.
W najbliższym czasie możliwe są spadki, ze względu na słabnący trend (dywergencję na wskaźniku),a także problem z pokonaniem ostatniego szczytu. Również ukształtowany wczoraj cień nie został potwierdzony siłą popytu, która nie zdołała ustanowić nowego szczytu. dobrym miejscem na zakończenie korekty będzie ponowne zejście w okolice $1215 (poprzedni szczyt, wczorajszy dołek, zniesienie 50%)
#Srebro
Cena srebra zgodnie z założeniami pozostaje w konsolidacji, w obszarze który już wcześniej spowodował bardziej długotrwałą równowagę popytu i podaży. Wybicie ceny w którąś ze stron powinno cechować się zwiększoną dynamiką – określi to także dalszy kierunek. Obecny układ wygląda na korekcyjny, jednak może to być tzw. bazą pod wybicie, dlatego z każdą pozycją należy być ostrożnym.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0