Analiza techniczna indeksów giełdowych 16.03.2014
W tym tygodniu wszystkie opisywane indeksy solidarnie zanotowały spore minusy. Ze względu na dynamikę spadków kontynuacja ruchów korekcyjnych w nadchodzącym tygodniu jest bardzo prawdopodobna, pomimo, że strona podażowa ma już coraz mniej miejsca na spadki.
#DJI30
Początek tygodnia zainicjował korektę, która była wynikiem nieudanego ataku na historyczne maksimum 16500. Nieoczekiwanie cena dosyć łatwo poradziła sobie z poziomem 16200 i aktualnie zmierza do kolejnego poziomu wsparcia 15900, będącego w konfluencji ze zniesieniem Fibonacciego 50%. W przypadku pogłębienia się korekty cena powinna zatrzymać się w okolicy dolnego ograniczenia kanału cenowego.
Jeżeli na początku tygodnia strona popytowa obroni lokalne minima w okolicy, których się obecnie znajdujemy możliwe jest uformowanie się formacji RGR. Aby scenariusz mógł się zrealizować, inwestorzy będą musieli pokonać poziom oporu 16270, oraz zniesienie Fibonacciego 23,6%.
#SP500
Tak jak można było się tego spodziewać za Dow Jonesem podążył indeks SP500, który również zanotował spadkowy tydzień. Obecnie cena dotarła do istotnego poziomu wsparcia 1840, którego przebicie prawdopodobnie spowoduje pogłębienie się spadków w okolice dolnego ograniczenia kanału cenowego. W przypadku obrony w/w wsparcia powinniśmy być świadkami ataku na nowo utworzone historyczne maksimum 1885.
Na niższym interwale czasowym widzimy, że cena po dynamicznym wybiciu z kanału cenowego, znajduje się w niewielkiej konsolidacji pomiędzy poziomem oporu 1852 a zniesieniem zewnętrznym Fibonacciego 161,8%. Z perspektywy interwału czasowego H4 najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest pogłębienie się korekty co najmniej do poziomu wsparcia 1830 w ramach, którego znajduje się zniesienie Fibonacciego 38,2%.
#DAX30
W bardzo ciekawym miejscu znajduje się obecnie wykres indeksu #DAX30. Z jednej strony dotarliśmy właśnie w okolice dolnego ograniczenia kanału cenowego będącego w pobliżu zniesienia Fibonacciego 50%. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pokonaliśmy bardzo ważne wsparcie w ramach, którego zlokalizowany jest okrągły poziom 9000. Przebicie wyżej wspomnianego dolnego ograniczenia kanału będzie wyraźnym sygnałem dla strony podażowej do kontynuacji spadków w okolice zniesienia Fibonacciego 61,8%.
Możliwości strony popytowej lepiej są widoczne na wykresie w skali H4. Pierwszym poziomem oporu jest zniesienie Fibonacciego 38,2%, wykreślone na podstawie wyższego interwału czasowego, lub te nakreślone na podstawie ostatniego ruchu spadkowego w pobliżu poziomu 9220. Docelową strefą dla byków jest opór 9400.
#CAC40
Całotygodniowy ruch spadkowy zatrzymał się na lokalnym poziomie wsparcia 4200. W poniedziałek możliwe jest odreagowanie do najbliższego poziomu oporu 4280, po czym niewykluczone jest przejście ceny w krótkoterminowy trend boczny pomiędzy w/w poziomami. Ze względu na brak istotnych poziomów wsparcia spadki mogą się pogłębić nawet w okolice strefy S/R 4060, znajdującej się niedalekiej odległości od dolnego ograniczenia kanału spadkowego. Poziom 4350 wydaje się być optymalnym celem dla ewentualnego ruchu wzrostowego.
#FTSE100
Na indeksie #FTSE100 możemy zaobserwować podobną sytuacje do tej z indeksu #CAC40. Cena zatrzymała się na zniesieniu Fibonacciego 38,2%, który powinien spowodować lokalne odreagowanie przynajmniej w okolice 6650, gdzie znajduje się kolejny współczynnik Fibonacciego 23,6%. W odróżnieniu od najważniejszego indeksu francuskiego, niedźwiedzie mają nieco mniej miejsca do spadków, ponieważ już kilkaset punktów niżej poprowadzona jest linia długoterminowego trendu wzrostowego.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0