Analiza techniczna indeksów giełdowych 27.04. 2014
Ostatnie dwa tygodnie nie przyniosły praktycznie żadnych rozwiązań z punktu widzenia średnio oraz długoterminowego. Korekty proste na amerykańskich indeksach oraz kluczowe wsparcia na ich europejskich odpowiednikach zostały wybronione, tak więc na większe rozstrzygnięcia trzeba będzie poczekać.
#DJI30
Kluczowa konfluencja poziomu wsparcia 15920, zniesienia Fibonacciego 50% oraz geometrii 100% z ostatnim ruchem spadkowym zadziałała bardzo dobrze, co zaowocowało mocnym impulsem wzrostowym. W/w wzrosty spowodowały kolejny już atak na maksima 16500. Czwartkowa świeca uformowała objęcie bessy, co ostatecznie spowodowało, że i ten atak był nieudany. Obecnie spodziewam się dalszych spadków co najmniej do poziomu 16120, a docelowo w okolice dolnego ograniczenia kanału cenowego.
Na niższym interwale czasowym widzimy, że cena zatrzymała się na zniesieniu Fibonacciego 38,2%. Zanim zobaczymy kolejne spadki bardzo prawdopodobny jest test poziomu oporu 16370, w ramach którego znajduje się zniesienie Fibonacciego 23,6%. Realizacja takiego scenariusza oznaczać będzie wykonanie korekty prostej, z zasięgiem w okolicy wskazanego wyżej obszaru 16120.
#SP500
Atak na historyczne maksima nie udał się również na indeksie #SP500. Aktualna sytuacja jest analogiczna do tej opisanej na Dow Jonesie. W przyszłym tygodniu możemy być świadkami kontynuacji spadków w okolice dolnego ograniczenia kanału cenowego, gdzie znajduje się zniesienie Fibonacciego 38,2% oraz poziom wsparcia. Kluczowym w perspektywie średnioterminowej wydaje się jednak poziom wsparcia 1810, gdzie zlokalizowane jest dwutygodniowe minimum.
#DAX30
Sytuacja na najważniejszym niemieckim indeksie giełdowym nie uległa większej zmianie. Od niemal pół roku cena porusza się w ramach szerokiego trendu bocznego. W poprzedni poniedziałek inwestorzy próbowali przebić okolice dolnego ograniczenia kanału cenowego, co jednak spotkało się z błyskawiczną reakcją popytową. Obecnie, niedźwiedzie po skutecznej obronie poziomu podaży 9650, starają się pokonać poziom oporu 9400, w pobliżu zniesienia Fibonacciego 38,2%. Jeżeli ta sztuka im się powiedzie zostanie otwarta droga do ponownego ataku na dolne ograniczenie kanału.
Na interwale czasowym H1 możemy zauważyć, iż cena porusza się w lokalnym kanale spadkowym. W przypadku gdyby bykom udało się pokonać jego górne ograniczenie można oczekiwać wzrostów z maksymalnym zasięgiem w okolicy poziomu wsparcia 9550, gdzie zlokalizowany jest współczynnik Fibonacciego 23,6%.
#CAC40
Przez ostatnie dwa tygodnie inwestorzy aż trzykrotnie atakowali bardzo istotny poziom wsparcia 4340, znajdujący się w połączniu ze zniesieniem Fibonacciego 38,2%. Z racji tego, że żadna z tych prób nie była skuteczna, cena porusza się obecnie w lokalnej konsolidacji. Wybicie się ceny w kierunku północnym oznaczać będzie atak na najbliższe maksimum 4490. Przebicie opisywanego wsparcia 4340, powinno dać impuls niedźwiedziom do testu dolnego ograniczenia kanału cenowego.
#FTSE100
Podobnie jak na wcześniej opisywanych indeksach, inwestorom na indeksie #FTSE100 nie udało się pokonać kluczowych obszarów mogących wywołać dalsze spadki. W tym przypadku była to linia trendu w pobliżu, której uformowała się formacja podwójnego dna. W tej chwili strona popytowa atakuje poziom oporu 6660, w ramach którego znajduje się zniesienie Fibonacciego 50% ostatniego ruchu spadkowego. Jego przebicie z racji braku większych oporów powinno zdynamizować wzrosty nawet w okolice ostatniego maksimum 6850.
Spoglądając na interwał H4 widzimy tworzącą się formacje RGR, której realizacja będzie oznaczać obronę poziomu oporu 6660 i przynajmniej krótkoterminowe odreagowanie. Maksymalny zasięg dla ewentualnej korekty to poziom wsparcia 6540, gdzie znajduje się konfluencja dwóch współczynników Fibonacciego 23,6% oraz 61,8%.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0