Analiza techniczna indeksów walutowych 15.03.2014
Indeks euro
Indeks euro pozostaje w nierozstrzygniętej sytuacji. Strefa podażowa została lekko nadwyrężona, co nie przekreśla jej w zupełności lecz zdecydowanie nie jest ona już najważniejsza. Na interwale dziennym jej potwierdzeniem jest dywergencja.
Natomiast na niższej skali sytuacja wygląda dość odmiennie. Notowania po raz kolejny obroniły poziom zasady zamiany biegunów oraz równość korekt, co w całości potwierdza iż w tej skali trend wzrostowy jest obowiązujący. Dodatkowym potwierdzeniem jest ukryta dywergencja. Zamknięcie nastąpiło na linii, która wielokrotnie odwracała kierunek notowań, toteż otwarcie rynku będzie bardzo ważne. Jeżeli dywergencja ze skali dziennej miałaby wejść etap realizacji, spadki powinny rozpocząć się właśnie w okolicach obecnych poziomów. Definitywne wybicie ponad poziom ostatniego szczytu odłoży scenariusz spadkowy a obowiązująca będzie równość korekt na skali H4.
Indeks dolara amerykańskiego
Dolar amerykański jednak w minionym tygodniu deprecjonował, ponownie testując ostatni dołek, tym samym wciąż znajdując się w strefie popytowej.
Na niższej skali czasowej widzimy potencjalną formację trójkąta kończącego, który wraz z zawężającym się RSI, dalej wskazuje iż wzrosty są bardziej prawdopodobne.
Indeks funta szterlinga
Funt wybił się na reszcie z konsolidacji i doszedł do strefy popytowej, która wypada również na poziomie zniesienia 61,8%. Stąd możemy oczekiwać przynajmniej odreagowania w górę. Dopiero powrót w okolicę ostatniego szczytu i reakcja ceny w tym obszarze pozwoli zidentyfikować, czy obecnie tworzy się nowa fala wzrostowa, która wyniesie notowania wyżej na północ, czy mamy do czynienia tylko z korektą tworzącej się fali spadkowej.
Indeks dolara australijskiego
Linia szyi potencjalnej formacji głowy z ramionami nie została jednak przebita i tym samym notowania przeszły w trend boczny. Z dołu ogranicza je linia trendu natomiast z góry oczywiście linia szyi, której przebicie powinno skutkować wzrostami aż do wyższej strefy podażowej.

Rysunek 7. Analiza techniczna, Indeks dolara australijskiego, H4, 15.03.2014
Na niższej skali czasowej również widać, iż amplituda ruchów jest coraz mniejsza, co pozwala oczekiwać wybicia. Scenariusz wzrostowy jest dość oczywisty na ten moment, jednak w wypadku spadków ciężko wyznaczyć jedną wersję, gdyż nie od razu będzie to oznaczać negację formacji RGR. W takim wypadku należy założyć, iż prawe ramię może się po prostu wydłużyć w czasie.
Indeks jena (odwrócony)
Jen w zeszłym tygodniu miał najbardziej klarowną sytuacją, więc i realizacja wyznaczonego scenariusza okazała się najlepsza ze wszystkich indeksów. Wyznaczona formacja Gartleya trafnie prognozowała spadki (spadek indeksu = aprecjacja jena), których byliśmy świadkami. Targetem dla formacji jest przynajmniej linia trendu widoczna na powyższym zrzucie.

Rysunek 9. Analiza techniczna, Indeks jena, H4, 15.03.2014
Niemniej jednak dalsze spadki mogą okazać się niemożliwe, gdyż na niższym interwale widzimy kolejną formację harmoniczną. Tym razem jest to Nietoperz, wypadający na strefie popytowej, która wzmacnia wydźwięk formacji. Do tego widoczna jest ukryta dywergencja wskazująca na możliwość kontynuacji wzrostów.
Pomimo, iż technicznie indeks wskazuje na możliwość wystąpienia fali wzrostowej (osłabienia się jena) warto pamiętać o podstawach fundamentalnych. Jeżeli w ciągu weekendu napłyną niepokojące informacje z Ukrainy bądź też z innych rejonów, jen będzie dalej aprecjonował (spadki na indeksie), gdyż jest on główną walutą oznaczaną jako „bezpieczna przystań” w ostatnich miesiącach.
Więcej o fundamentach i innych instrumentach na jutrzejszym webinarze „Przed otwarciem rynków”, zapraszam!
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 2
Polski złoty – Analiza techniczna #USDPLN, #EURPLN, #GBPPLN, #CHFPLN – 16.03.2014 | Dział Analiz
[…] Umocnienie wspólnej waluty trwa, co potwierdza potencjał wzrostowy pary #EURUSD oraz samego indeksu euro – pomimo tego, że Mario Draghi (przewodniczący EBC) w czwartek interweniował słownie uznając […]
Scenariusze – 16.03.2014 (#DJI30, #SP500, #WIG20, #CDR, #EURUSD, #USDJPY, #NZDJPY, #USDCHF, #KPX, #HWE) | Dział Analiz
[…] zdarzeń na GPW w minionym tygodniu, analiza techniczna indeksów walutowych, analiza indeksów giełdowych oraz szczegółowa analiza […]