Brak porozumienia w sprawie Grecji osłabia euro
Dane z Japonii dalej zawodzą
W godzinach nocnych rynek poznał odczyt PKB z Japonii za IV kwartał 2014 roku i podobnie jak większość innych danych z tego kraju tak w końcu wzrost gospodarczy znacząco rozczarował. Japońska gospodarka w czwartym kwartale wzrosła o 0,6%, co jest wynikiem znacząco gorszym od prognozowanych 0,9%, a w ujęciu rocznym oznacza recesję na na poziomie 0,4%. Dokonano także rewizji poprzedniego odczytu – oczywiście w dół – i tak prawdopodobny dołek obecnego cyklu wynosi -1,3% (III kwartał).
Słabe wyniki gospodarki wciąż rodzą wątpliwości, czy plan ratowania japońskiej gospodarki zwany Abenomicą (od premiera Shinzo Abe) zadziała i czy przynajmniej jeden z celów, ten priorytetowy, zostanie osiągnięty. Mowa o osiągnięciu inflacji na poziomie 2%, w którym ma pomóc wprowadzony ponad 2 lata temu program QE. W zeszłym tygodniu dotarły na rynek informacje, że Bank Japonii nie chce dokonać dalszego rozszerzenia programu, gdyż mogłoby wpłynąć to negatywnie na konsumentów, a na rynku Forex przekłada się to obecnie na silniejszą dyspozycję japońskiego jena.
Spotkanie Eurogrupy zakończone brakiem porozumienia
Kolejne spotkanie Eurogrupy, na którym dokonane miały zostać ustalenia w sprawie greckiego długu zakończyło się fiaskiem. Koniec miesiąca wyznaczający datę, w którym porozumie musi zostać zawarte bliża się, dlatego inwestorzy reagują na dzisiejszy pat w negocjacjach wyprzedażą wspólnej waluty.
Kurs EURUSD dotarł obecnie do wzrostowej linii trendu, której przełamanie powinno sprowadzić cenę do kluczowej strefy, na końcu której wypada zniesienie 61,8% całej wzrostowej korekty.
Jutro kolejny ważny dzień dla funta
Jutro o 10:30 napłyną dane z Wielkiej Brytanii o inflacji zarówno podstawowej jak i bazowej. Po ostatnim raporcie o inflacji, który umocnił brytyjskiego funta, dane te mogą być kluczowe dla krótkoterminowego, a nawet średnioterminowego trendu. Spodziewany jest dalszy spadek CPI z 0,5% do 0,3%, głównie pod wpływem spadku cen ropy.
Warto jednak zauważyć, że pomimo wzrostu wartości funta po publikacji raportu o inflacji, oczekiwania względem pierwszych podwyżek oddaliły się nieco, co przedstawia poniższy wykres z notowaniami kontraktów FRA, a także jak wyjaśnia to dzisiejszy wykres tygodnia, który można zobaczyć TUTAJ.
Dzisiaj funt po dotarciu do wspominanej przeze mnie geometrii 100% traci na wartości, jednak dociera już do pierwszego wsparcia na 1,5340 definiowanego przez ostatni potwierdzony szczyt. Kluczowym wsparciem byłaby natomiast dopiero równość korekt w całej zwyżce, którą potwierdza zniesienie 50%, strefa oporu oraz przebita linia trendu spadkowego.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0