FED będzie chciał osłabić dolara?
Silny dolar zagrożeniem dla gospodarki USA?
Jutro najważniejsze wydarzenie tygodnia jakim jest decyzja po posiedzeniu FOMC, a dzisiejsze mieszane dane z USA nie ułatwiają prognozy wydźwięku wygłoszonego przez Yanet Jellen komunikatu. Bardzo dziś rozczarowały zamówienia na dobra trwałego użytku, które odnotowały spadek o -3,4% i jest to już czwarty miesiąc z rzędu, gdy zamówienia te kurczą się. Wynikać to może m.in. z pogorszenia koniunktury na rynkach wschodzących, ale również i z siły dolara, który uderza w konkurencyjność amerykańskiej gospodarki. Pytanie pozostaje, czy FED zwróci jutro na to uwagę i czy swoim komunikatem będzie chciał zahamować gwałtowną aprecjacje swojej waluty. Bardzo możliwe, że tak właśnie uczyni wymieniając czynniki, które wpływają na odsunięcie pierwszej podwyżki. Najważniejszą przyczyną może być inflacja i oczekiwania inflacyjne będące obecnie problemem nie tylko w USA. Innym powodem może być otoczenie makroekonomiczne i prognozy słabszego wzrostu gospodarczego, chociażby Kanady, czy Japonii – jednych z głównych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych. Ciekawe również jak oceniony zostanie ostatni raport z rynku pracy, którego najsłabszą stroną był spadek dynamiki wzrostu płacy godzinowej.
Z drugiej strony natomiast mamy ożywienie na rynku nieruchomości, gdzie pomimo zbliżających się podwyżek stóp publikowana dzisiaj ilość sprzedanych nowych domów w wersji annualizowanej wzrosła do poziomów najwyższego do czerwca 2008 roku wykazując 481 tys. Pozytywnie zaskoczył również wskaźnik nastrojów konsumenckich potwierdzając słowa Janet Yellen, że spadek cen paliw przełoży się pozytywnie na zachowania konsumenckie.
Z doświadczenia z ubiegłych lat widać, że nawet stanowisko poszczególnych członków FOMC co do pierwszej podwyżki, bardzo diametralnie zmienia się. Poniższy wykres pokazuje jak poszczególni członkowie prognozowali pierwszy rok podwyżki stóp. I tak jeszcze w czerwcu 2012 roku najwięcej osób z Komitetu obstawiało rok 2014 jako ten, w którym nastąpi przełamanie w polityce FED. Obecnie dwóch członków uważa, że będzie to dopiero 2016, a 15, że będzie to jeszcze ten rok. Obecnie wszystko wskazuje, że rynek może przeceniać w wycenie dolara pierwszą pierwszą podwyżkę sugerując na podstawie kontraktów FRA wrzesień lub październik.
Pewne obawy widoczne już są od początku tygodnia, co w rezultacie daje na EURUSD odreagowanie rzędu ponad 300 pispów. Notowania zawróciły z wyznaczonego oporu jakim jest równość fal spadkowych widocznych na rys. 3. Obecnie zrealizował się pierwszy zasięg korekty opisany przez geometrię 100%. Największa korekta w trendzie miała natomiast 390 pipsów i w przypadku gołębiego komunikatu FED będzie to kolejny cel dla notowań. Przebicie tego poziomu (1,1480) będzie natomiast oznaczać, że może czekać nas znacznie większa korekta (np. do 1,1640).
Dane z Australii zawiodą oczekiwania
Bardzo prawdopodobne, że publikacja inflacji w Australii dzisiejszej nocy zawiedzie oczekiwania rynkowe na poziomie 0,3% k/k, podobnie jak to miało miejsce w Nowej Zelandii. Spowodowałoby to dalsze osłabienie australijskiego dolara.
Jutro wieczorem swoją decyzję ws. stóp procentowych ogłosi także RBNZ, który z kolei swoim gołębim oświadczeniem może dolać paliwa do przeceny dolara nowozelandzkiego. Tutaj również kluczowy może być czynnik spadającej inflacji i niskich cen nabiału.
PKB w Polsce nie zwalnia
Pierwszy wstępny szacunek PKB Polski dla 2014 roku wyniósł 3,3%, co potwierdza, że był to rok odbicia od dna, które w 2013 roku ukształtowało się na poziomie 1,7%. Sprzedaż detaliczna również nie zawiodła i wyniosła 1,8% r/r, czyli nieco powyżej oczekiwań.
Znów zatem mamy okres pozytywnych zaskoczeń, co będzie stawiać polską gospodarkę w coraz lepszym świetle dla zagranicznych inwestorów. Przyda się to szczególnie akcjonariuszom na GPW, którzy doznają głównie efekty odpływu kapitału z rynków wschodzących.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Tags: #EURUSD Geometria 100%
Komentarze 0