Janet Yellen pozostawia rynek w niepewności
Przewodnicząca FED zostawia wszystkie furtki otwarte
Wielu inwestorów czekało na dzisiejsze wystąpienie Janet Yellen, która przedstawiła przed Senacką Komisją Bankową stanowisko FED odnośnie dalszej polityki pieniężnej. Jak się jednak okazało przewodnicząca Rezerwy Federalnej pozostała bardzo ostrożna w swoim przemówieniu jak i odpowiedziach na kluczowe pytania, przez co inwestorzy zrozumieli, że to jeszcze nie dzisiaj padną słowa, które mają przygotować rynek do zbliżającej się decyzji o podwyżce stóp.
Sygnałem do tego, że FED na poważnie zaczyna brać pod uwagę podniesienie stopy procentowej będzie usunięcie ze swojego komunikatu słowa”cierpliwy” jako formy instrukcji wyprzedzającej. Janet dziś jednak podkreśliła, że usunięcie tego zwrotu daje Rezerwie Federalnej jedynie możliwość, a nie konieczność podwyżki stopy na jednym z kolejnych spotkań.
FED utrzymuje także swoje stanowisko, co do tego, że przed pierwszą podwyżką konieczna jest dalsza poprawa na rynku pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o płace i wskaźnik uczestnictwa (którego spadek „fałszywie” zaniża stopę bezrobocia). Ponadto zdanie Rezerwy odnośnie inflacji jest bardzo niesprecyzowane, co stwarza duże pole manewru dla dalszej polityki pieniężnej. Najważniejsze są oczekiwania inflacyjne, jednak na nie znaczy wpływ mają notowania ropy, czyżby więc to cena ropy miała określić dalsze działania FED? Bardzo możliwe, gdyż to właśnie ten surowiec zaważył na decyzjach 20 innych banków centralnych, które w tym roku dokonały już poluzowania polityki pieniężnej.
EURUSD pozostaje w konsolidacji pokazując, że wciąż na rynku panuje niepewność, co do dalszego kierunku. Wyczekiwany impuls może zatem przynieść dzień jutrzejszy (chociaż jest to wątpliwe) kiedy Janet będzie kontynuować swoje wystąpienie przed komisją. Przed Europarlamentem natomiast wystąpi Mario Draghi w związku z raportem rocznym publikowanym przez Europejski Bank Centralny.
Wzrosty na miedzi szansą dla AUDUSD i KGHM’u
Dziś cena miedzi wybiła kluczowy opór, który po lawinowym spadku notowań broniony był od początku roku. Obecnie cena po dotarciu do górnego ograniczenia kanału zniżkuje w ramach korekty znów w okolice pokonanego oporu, który teraz staje się wsparciem. Zachowanie ceny pokazuje, że istnieje szansa na większe odbicie, jednak w mojej ocenie to dopiero drugi kwartał tego roku powinien okazać się dla tego metalu znacznie lepszy. Przy sprzyjających okolicznościach w postaci otoczenia makroekonomicznego (zwłaszcza koniunktura w Chinach) możliwy jest nawet dwuprocentowy wzrost.
Ruch ten wpisał się w scenariusz na AUDUSD (korelacja z ceną miedzi), który zakłada kontynuację obecnej fali wzrostowej w ramach rozwinięcia korekty wyższego rzędu (analiza – tutaj).
Oczywiście przełoży się to również na wyniki polskiego miedziowego giganta. KGHM umacnia się dziś ponad 2% i zgodnie z założeniami w drugim kwartale może być to jedna z lepiej radzących sobie spółek w WIG20.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0