Najlepsza i najgorsza transakcja tygodnia
Czym jest statystyka na rynku Forex i w jaki sposób można spróbować ją oszacować tak, aby pewne prawidłowości wykorzystać później w realnym tradingu?
Jedną z odpowiedzi na to pytanie jest wykorzystanie prostego narzędzia Fibonacciego („Wstaw – Fibonacci – Poziomy” na platformie transakcyjnej MT4).
Widząc wyraźny swing na rynku do głowy przychodzą nam najczęściej dwa rozwiązania:
1) Spróbować złapać ekstremum (dołek lub szczyt w zależności od położenia rynku), co jest stosunkowo trudnym zagraniem,
2) Poczekać na korektę i otworzyć pozycję na kontynuację całego ruchu (wymagana znajomość schematu Elliott’owskiego).
Czy zatem łapanie ekstremum impulsu i korekty jest tak samo niebezpieczne? Chodzi przecież o to samo – „złapanie dołka (szczytu)”.
Z pomocą przychodzi nam statystyka… a właściwie znajomość pewnego zachowania ceny.
Short na EURCAD wykonany w dniu 16 września okazał się stratny, jednak nie przez to, że rynek nie zareagował na odpowiednim poziomie cenowym. Powodem była niedokładność zagrania, spóźnione wejście oraz brak precyzji w wyznaczeniu Stop Loss’a.
Zwróćmy jednak uwagę na zachowanie ceny w rejonie 1,4330 i trzykrotne zatrzymanie rynku niemalże idealnie na poziomie 50%. Każdy nieudany test takiego obszaru reakcji daje nam ważną informację, którą odpowiednio powinniśmy zinterpretować.
Krótka pozycja powinna zostać odnowiona zgodnie z zasadą mówiącą o tym, że „cena po przełamaniu jednego współczynnika fibo (w tym wypadku 38,2%) prawdopodobnie zareaguje na następnym poziomie (50%)”.
Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie na jakich poziomach Fibonacciego najczęściej zatrzymuje się układ korekcyjny, przyjdź na otwarte konsultacje webinarowe FTOK Basic, dzisiaj o 19.00!
Czy zatem łapanie dołków/szczytów to jedyna właściwa droga do profitowego tradingu? Oczywiście, że nie!
Spójrzmy na krótką pozycją jaką zajęliśmy na rynku EURJPY w dniu 19 września. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na miejsce, w którym wchodziliśmy w pozycję. Niebieska przerywana linia okazała się być tutaj ważnym poziomem, po przełamaniu którego spodziewaliśmy się szybkiego ruchu spadkowego.
Zlecenie zabezpieczające Stop Loss zostało matematycznie dopasowane do stosunku zysku do ryzyka zakładanego w tego typu intraday’owych transakcjach. Zysk z tej pozycji to +87 pipsów!
O tym w jaki sposób prawidłowo interpretować „breakout” opowiemy na dzisiejszym spotkaniu, pokazując odpowiednie zachowanie ceny jakie powinno wystąpić na rynku.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0