Najlepsza i najgorsza transakcja tygodnia
Do czego właściwie służą clustry Fibonacciego? Czy są tylko potwierdzeniem, czy też dają nam pewną ważną informację? Spójrzmy na rozegranie sytuacji na USDCAD z początku października.
Na szerokim interwale (H4/D1) od początku roku widać silny trend wzrostowy z charakterystyczną sekwencją schodów cenowych (dołki oraz szczyty znajdują się na coraz wyższych poziomach cenowych). Ważną informacją dla Tradera jest również wielkość układów korekcyjnych, które sukcesywnie maleją. Wcześniejsze struktury obejmowały swoim zasięgiem blisko 200 pipsów, natomiast układ, który rozgrywaliśmy był zdecydowanie mniejszy i wynosił niecałe 150 pipsów.
W poniższym setup’ie wyznaczyliśmy dwa warianty powstałe w wyniku zagęszczenia dwóch wewnętrznych poziomów Fibonacciego. Pierwszy cluster znajduje się w okolicach 1.1065 (38,2% + 50%), natomiast kolejny wariant wypada w okolicach 1.1020 (50% + 61,8%).
Rys 1. USDCAD, H4, 2.10.2014
Powyższe mierzenia są dla nas bardzo ważną informacją mówiącą o tym, w którym miejscu możemy spodziewać się punktu zwrotnego na rynku oraz gdzie powinniśmy szukać okazji do wejścia. W przypadku silnego wybicia dołem pierwszego clustra fibo (38,2% + 50%) cena miałaby nieco ponad 40 pipsów, aby dotrzeć do kolejnej ważnej strefy, w której szukalibyśmy okazji.
Zapamiętaj! Clustry fibo wskazują nam potencjalne obszary zwrotne na rynku oraz dają informację o ważnych poziomach technicznych!
Rys 2. USDCAD, H1, 2.10.2014
Wejście w pozycję nastąpiło po wystąpieniu formacji świecowej (z długim dolnym cieniem) sugerującym zwrot na rynku, a wstępny target wyznaczony został na podstawie wcześniejszego obszaru reakcji na poziomie 1,1201.
Czas życia pozycji to 2 dni sesyjne. Stosunek RR wyniósł ok 4:1. Realizacja Take Profitu nastąpiła po publikacji NFP z rynku amerykańskiego, z godziny 14:30.
Pamiętaj, że skuteczny trading to nie tylko precyzyjne wejście w pozycję, to również szereg innych ważnych czynności, które należy wykonać prowadząc pozycję. Jeśli chcesz dowiedzieć się:
• Jak ważną rolę pełni harmonia w różnych modelach inwestycyjnych, w zależności od obranego horyzontu czasowego i targetów cenowych,
• Które elementy stanowią uniwersalne narzędzie budujące przewagę prognostyczną w praktycznym handlu na rynku Forex,
• Na czym opierać daytrading, by zwiększać efektywność swojego handlu…
Z długiej pozycji na EURUSD nie jesteśmy do końca zadowoleni, dlatego, że informacja jaką dostaliśmy od rynku w dniu 2 października, w godzinach wieczornych, w postaci formacji cenowej podwójnego szczytu, powinna zasygnalizować nam pewnego rodzaju ostrzeżenie mówiące o słabnącej sile kupujących na tym walorze.
Pozycję zdecydowaliśmy się przetrzymać do piątku, licząc na to, że godzina 14:30 pomoże nam wypełnić układ techniczny, który widzieliśmy w momencie otwarcia pozycji (symetria AB=CD zaznaczona na korekcie pędzącej – rysunek 4).
Ostatecznie pozycja zamknięta zostaje na Stop Lossie. Najważniejsze wnioski płynące z tego zagrania zaprezentujemy m.in. na środowym spotkaniu o 19:00, w którym udowodnimy, że bez względu na to, jaki horyzont czasowy preferujesz, istnieje kilka sprecyzowanych modeli postępowania, które pozwolą Ci:
• Usprawnić Twój handel,
• Zwiększyć skuteczność wejść,
• Zoptymalizować proces prowadzenia pozycji,
• Podnieść wartość prognostyczną filtrowanych układów.
Komentarze 0