Najlepsza i najgorsza transakcja tygodnia
Czy istnieje jedna odpowiedź na pytanie „czy formacje harmoniczne to przypadkowe układy pojawiające się na rynku”?
Odpowiedź nie jest taka prosta i oczywista. Najważniejszy element w metodologii Fibonacciego to kontekst rynkowy i odpowiednia interpretacja tego co widzimy (a nie tego co nam się wydaje).
Każdy pattern harmoniczny składa się z czterech fal oraz pięciu wierzchołków. Odpowiednie fale oraz ich ułożenie nie są jednak przypadkowe – są precyzyjnie opisane za pomocą wybranych współczynników fibo. Spójrzmy na sytuację poniżej oraz zwróćmy uwagę na położenie wewnętrznych współczynników.
Schemat działania:
1) Widząc pojawiającą się okazję rynkową pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest pomiar całej widocznej fali.
2) Punkt „B” oraz punkt „D” to kluczowe ekstrema w każdym układzie harmonicznym. Liczy się odpowiednie położenie tych punktów względem wybranych proporcji fibo. Wbrew pozorom punkty te „współgrają ze sobą”.
3) Moment wejścia często potwierdzony jest silnym zrzuceniem cenowym (w tym wypadku była to spadkowa luka otwarcia).
Zapamiętaj! Widząc możliwy wariant harmoniczny poczekaj na odpowiednią reakcję w punkcie „D”.
Target z tej pozycji ustawiony został na podstawie lokalnego układu „overbalance”, który dodatkowo zgrupował się z ważnym price action’owym poziomem. W takich wariantach powinniśmy pamiętać:
1) O wariancie alternatywnym – rynek zazwyczaj respektuje geometrię, dlatego nigdy nie powinniśmy liczyć na to, że akurat teraz zrealizuje nam się wariant „przebicia”. Statystyka robi nam wynik, a nie nasze przypuszczenia. Trade what you see!
2) O układzie ZZB – informujący nas o tym, że skoro w danej strefie cenowej kilka/kilkanaście godzin wcześniej rynek wyraźnie reagował, to prawdopodobnie to miejsce (bądź ta strefa) ponownie będzie dla rynku ważna w niedalekiej przyszłości.
Poznaj dwa sprawdzone sposoby na to, aby prawidłowo identyfikować kierunek zagrania. Nie daj się nabrać!
Istotnym elementem w transakcjach intraday’owych są dodatkowe potwierdzenia:
1) Najważniejszy warunek to geometria. Jeśli nie widzimy układu harmonicznego, geometrii fibo, czy symetrii fal AB=CD, sam układ „markowania ceny” prawdopodobnie nie zadziała.
2) Inaczej zachowują się pary surowcowe typu AUDUSD, USDCAD, NZDUSD, a inaczej majorsy – na kolejnym spotkaniu FTOK BASIC dowiesz się jaka jest podstawowa różnica pomiędzy tymi instrumentami.
3) Element czasu. Pamiętajmy jednak o bardzo ważnej zasadzie mówiącej nam, że im dłużej rynek wypełnia dany układ techniczny, tym prawdopodobieństwo sukcesu jest mniejsze. Dlatego najbardziej profitowe są transakcje trwające nie dłużej niż 2 godziny (podejście typowo day-tradingowe).
Pamiętaj, że im większa skala zagrania, tym większe prawdopodobieństwo tego, że układ odpowiednio zareaguje.
Podczas najbliższego webinarowego spotkania odpowiemy na pytania:
- Czym jest układ „markowania ceny” i z jakim układem harmonicznym występuje najczęściej?
- Jak prawidłowo odczytywać zależności wynikające z dynamiki oraz impetu świec oraz jak to połączyć z dywergencją, zwłaszcza w zagraniach jednosesyjnych?
- Czy element czasu ma znaczenie na rynku? Jeśli tak, to czy na każdej parze walutowej powinniśmy go tak samo interpretować?
Dodatkowo
- Na każdym webinarze dokładnie omawiamy aktualną sytuację techniczną.
- Po każdym webinarze uczestnicy otrzymują szablon TPL z analizą do uruchomienia na swojej platformie MT4.
- Na każdym webinarze to uczestnicy decydują jaki walor omówimy na następnych zajęciach!
Dołącz do FTOK Basic!
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0