Porównywarka spółek – proste i praktyczne narzędzie
Drodzy Użytkownicy Investio, jest mi niezmiernie miło poinformować, że wykonaliśmy kolejny krok w usprawnieniu procesu analizy finansowej spółek. Po uruchomieniu podstron konkretnych spółek z danymi finansowymi, których przykład niech stanowi strona #PKN , dodaliśmy możliwość porównywania tych wielkości dla maksymalnie 6 podmiotów jednocześnie. Podobnie jak w przypadku podstrony spółek, porównywarka nie przyjęła jeszcze swojego ostatecznego kształtu. O kolejnych cegiełkach będziemy informować na bieżąco.
W obecnej odsłonie, za pomocą porównywarki, można w prosty i przejrzysty sposób dokonać pionowej i poziomej analizy bilansu wybranych podmiotów. Wartości można porównywać zarówno w ujęciu nominalnym jak i relatywnym (w przypadku Bilansu względem sumy bilansowej, w przypadku Rachunku zysków i strat względem przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, lub innej adekwatnej pozycji). Przyspiesza to proces analizy finansowej grupy spółek wyselekcjonowanych wcześniej, np. za pomocą Stock Screenera. W ten sposób można płynnie przejść od analizy wskaźnikowej do analizy sytuacji finansowej. Dla przykładu załóżmy, że za pomocą Skanera Akcji wyselekcjonowaliśmy 6 spółek tak jak na Rysunku 1.
Klikając w ich tickery można przejść do informacji szczegółowych o każdej z nich. Wygląd strony z wszystkimi informacjami o danej spółce przedstawia Rysunek 2. Warto zwrócić uwagę na kilka jej elementów oznaczonych różnymi kolorami. Wskazują one wszystkie funkcjonalności dostępne na tej stronie.
- Czerwony prostokąt – interaktywny wykres notowań.
- Pomarańczowy prostokąt – ogólne informacje o spółce.
- Jasnozielony prostokąt – przejście do Bilansu lub Rachunku zysków i strat.
- Granatowy prostokąt – przejście do porównywarki spółek.
- Fioletowy prostokąt – wybór rodzaju sprawozdania finansowego.
- Żółty prostokąt – interaktywny wykres wielkości finansowych na przestrzeni lat.
- Ciemnozielony prostokąt – wartości wskaźników finansowych.
Korzystając z przycisku „porównaj z innymi spółkami” (granatowy prostokąt) przechodzi się na podstronę świeżo uruchomionej porównywarki, która wygląda tak jak na Rysunku 3.
W obrębie porównywarki warto zwrócić na następujące funkcjonalności:
- Granatowy prostokąt – wybór rodzaju informacji do porównania.
- Pomarańczowy prostokąt – wybór rodzaju sprawozdania finansowego.
- Zielony prostokąt – wybór kwartału/roku za który dokonuje się porównania.
- Czerwony prostokąt – wybór spółek do porównania.
- Żółty prostokąt – porównanie historycznych wartości na wykresie.
Podstawowy widok porównywarki to sześciu kolumn z danymi finansowymi. W pierwszej znajduje się spółka, z podstrony której dokonano przejścia. W pozostałych pięciu kolumnach znajdują się losowo wybrane spółki o tej samej strukturze bilansu. Oczywiście można je dowolnie zmieniać, jednak należy pamiętać, że nie ma możliwości porównywania spółek o różnych układach sprawozdań finansowych np. banków i przedsiębiorstw produkcyjnych.
Klikając w ikonę w wybranym wierszu można przeglądać wykres zmian danej wartości na przestrzeni lat, dla wszystkich wybranych spółek. Na wykresie tym jest również możliwość przeglądania tych wartości w ujęciu relatywnym, jako % sumy bilansowej danej spółki dla bilansu lub jako % przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów (lub odpowiednika) dla Rachunku zysków i strat. Dostępna jest również zakładka „Informacje ogólne”, w której dostępne są podstawowe informacje o każdej spółce – indeksy w jakich skład wchodzi, sektor czy podstawowe dane finansowe pozwalające określić wielkość przedsiębiorstwa. Już wkrótce kolejne funkcjonalności dla wszystkich inwestujących w akcje.
Komentarze 1
Analiza porównawcza Investio – prostota i przejrzystość – Investio.pl
[…] analizę pionową i poziomą bilansu i rachunku zysków i strat, o której pisaliśmy już tutaj, oraz podstrony przedstawiającej sektor do którego należy dana spółka. Wszystko przedstawiono […]