Flagi i chorągiewki
W dzisiejszym wpisie na blogu omówię kolejne formacje analizy technicznej zapowiadające kontynuacje trendu – formacje flagi oraz chorągiewki. Poprzedni wpis dotyczący formacji trójkąta, znajduje się tutaj.
Flagi oraz chorągiewki są to krótkotrwałe fazy konsolidacji występujące w trakcie silnych trendów. Należą one do formacji bardzo pewnych – po ich wystąpieniu odwrócenie się trendu jest mało prawdopodobne. Z tego też powodu są niezwykle cenione przez inwestorów.
Budowa oraz występowanie
Flaga kształtuje się wewnątrz dwóch linii równoległych. Równoległobok powstały w ten sposób musi być nachylony w przeciwną stronę do panującego trendu. Chorągiewka jest kształtowana wewnątrz linii zbieżnych. Obie formacje występują podczas silnych trendów. Poniżej rysunek 1 z przykładami na parze walutowej #GBPUSD.
Zasięg
Z pewnością każdy kto zajmuje się rynkami finansowymi nie od dzisiaj słyszał zdanie, że flagi i chorągiewki powiewają w połowie masztu. To zdanie jest prawdziwe i taki przyjmuje się modelowy zasięg tych formacji.
Na rysunku 2 przedstawiłem modelowy wręcz przykład formacji flagi na mało popularnym krosie #EURAUD. Flaga ta została ukształtowana podczas trwania trendu wzrostowego. Zasięg zmierzony od momentu wybicia kursu z formacji.
Na rysunku 3 przedstawiłem flagę tym razem dla trendu spadkowego. W tym przypadku gdy flaga stanowi aż 70,7% poprzedniego ruchu spadkowego, efektywniejsze podczas ustalenia zasięgu okazuje się mierzenie 1 do 1 względem poprzedniego spadku.
Rysunek 4. przedstawia formacje chorągiewki dla pary walutowej #EURNZD. Przechodząc do chorągiewek zastosowałem kolejne narzędzie analizy technicznej (linie zasięgu Fibonacciego) w celu zmierzenia zasięgu formacji. Jak widać na rysunku 4, poziom 61.8 został osiągnięty w zaledwie półtorej godziny (wliczając świece wybijającą formacje). Co prawda cena zrealizowała modelowy zasięg formacji, ale trwało to aż 25 godzin (50 świec 30 minutowych)
Ostatni już, rysunek 5 przedstawiający chorągiewkę dla trendu wzrostowego na parze walutowej #AUDUSD. Jak widzimy w tym wypadku trend nie był na tyle silny aby zrealizować modelowy zasięg. Pomocne okazują się zasięgi Fibonacciego.
Jak widać chorągiewki przypominają trójkąty symetryczne, na czym więc polega różnica?
Według Analizy technicznej rynków finansowych Johna j. Murphy’iego podstawową różnicą jest czas tworzenia się tych formacji – trójkąty są formacjami średnio i długoterminowymi a chorągiewki są krótkoterminowe. Następnie aby uznać formacje za trójkąt cena musi wyraźnie odbić się od jego krawędzi przynajmniej czterokrotnie, w przypadku chorągiewki taka zasada nie istnieje.
Serdecznie zapraszamy również do akademii Investio, gdzie powyższy temat został o wiele bardziej rozwinięty.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Tags: chorągiewka flaga
Komentarze 1
Z technicznego punktu widzenia – 17.12.2014 | Dział Analiz
[…] tylko fałszywe wybicie. Aktualnie poruszamy się w górę i możemy mieć do czynienia z formacją flagi. Jeśli tak by rzeczywiście było ciekawym miejscem do szukania pozycji krótkich może być […]