Milczący dowód
Zjawisko milczącego dowodu (ang. silent evidence) zwane również efektem zagubionych marynarzy, związane jest hasłem: „historię piszą zwycięzcy.” Działanie tego obciążenia kognitywnego można wyjaśnić za pomocą znanej anegdotki:
W starożytności pokazano Cyceronowi obraz, na którym marynarze modląc się o łaskę cudem uniknęli zatonięcia, tłum orzekł: modlitwa zapobiegła katastrofie, rzecz oczywista. Cyceron w odpowiedzi na powyższą tezę zapytał zebranych: „gdzie są obrazy marynarzy, którzy utonęli pomimo modlitwy?”
Czy na rynkach finansowych możemy spotkać się ze zjawiskiem silent evidence? Oczywiście, doskonałym przykładem są historie w stylu: „mój znajomy grając na foreksie osiągnął 1000% stopy zwrotu w ciągu 2 dni” (proszę mi uwierzyć, że jest to zjawisko powszechne, często obserwowane, szczególnie w gronie studentów uczelni ekonomicznych). Dane dostarczane przez brokerów obsługujących platformy transakcyjne pokazują, że jedynie ok. 10% rachunków maklerskich można pochwalić się regularnymi zyskami, a większość nowo otwartych kont „zeruje” się w najbliższych kilku transakcjach. O przegranych się nie umówi, przegrani nie chwalą się rozmiarem swoich porażek.
Innym przykładem zjawiska efektu zagubionych marynarzy są wszystkie zawody typu celebrity. Często zachwycamy się ogromnymi sukcesami aktorów, majątkiem, do którego doszli (jak wydaje się) niskim kosztem pracy, w tym miejscu należy zapytać ile osób starających się o aplikację w szkołach teatralnych skończyło jako tzw. blue collar workers?
Poprzedni wpis: Efekt posiadania
Następny wpis: Platonizacja
Komentarze 1
Seria: finanse behawioralne: część 6 (platonizacja) – Investio.pl
[…] wpis: Milczący dowód Następny wpis: Zjawiska ekstremalne Źródła: Nassim Taleb, „Black Swan” Karl Popper, […]