Tsunami nowych informacji
Riksbank włącza się do wojny
Przeciągająca się w szwedzkiej gospodarce deflacja skłoniła dzisiaj Bank Centralny Szwecji do sięgnięcia po niekonwencjonalne instrumenty polityki pieniężnej jakimi są negatywne stopy procentowe i skup rządowych obligacji. Stopa repo została obniżona z poziomu 0% do -0,1%, a dodatkowo Riksbank skupować będzie 1,5-roczne obligacje o całkowitej sumie 10 mld SEK (jest to relatywnie niewiele -> nieco ponad 1 mld USD). Działanie to skoncentrowane jest głównie na tym, aby jak najszybciej przywrócić inflację do założonego celu na poziomie 2%. Tym samym kolejny kraj dołącza do wyścigu, którego celem jest osłabienie własnej waluty i usilna próba wywołania rosnących cen.
Nie ma co liczyć na dalsze luzowanie w Japonii?
Dziś na rynek napłynęła nieoczekiwanie wiadomość ze strony Banku Japonii o tym, że dalsze rozszerzenia programu QE mogłoby przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, gdyż silna deprecjacja waluty wpłynęłaby na popsucie nastrojów japońskich konsumentów. Spotkało się to oczywiście z natychmiastowym umocnieniem jena. Sygnały te ze strony BOJ nie są oczywiście wiążącą deklaracją, jednak wyrzucają z rynku część sprzedających JPY, spekulujących jedynie pod dalsze luzowanie ilościowe w Japonii.
Sprzedaż detaliczna znów rozczarowuje
Drugi miesiąc z rzędu sprzedaż detaliczna w Stanach mocno kurczy się (prawie 1%), co kontrastuje z ostatnimi bardzo dobrymi danymi z rynku pracy. Można jedynie spekulować, z czego wynikają tak słabe dane. Do sprzedaży detalicznej wlicza się m.in. sprzedaż na stacjach benzynowych, co mogło być niedoszacowane w prognozach. A może po prostu Amerykanie (wbrew swojej naturze =) zaczęli oszczędzać i nadwyżki finansowe nie są natychmiast zostawiane w sklepach?
Tak czy inaczej dla dolara te dane powinny być bardzo znaczącym ciosem, a tymczasem rynek odebrał je całkiem łagodnie. Wciąż zatem górę biorą prognozy zbliżających się wyższych stóp procentowych.
Funt skupowany po raporcie o inflacji
Realizuje się dzisiaj również scenariusz, o którym piszę od jakiegoś czasu, zakładający zmianę sentymentu do brytyjskiego funta. Opublikowany przed południem raport o inflacji jest jednym z kluczowych wydarzeń mających wpływ na GBP. Zawarte w nim prognozy Banku Anglii odnośnie PKB i inflacji wykazały poprawę względem tych z listopada. Na poniższym rysunku widać, że inflacja CPI będzie zniżkować znacznie głębiej z powodu spadających cen ropy, jednak jej odbicie będzie dynamiczniejsze.
Para GBPUSD rośnie dzisiaj 200 pipsów zbliżając się tym samym do kluczowego poziomu 1,5425 wyznaczającego geometrię 100% w głównym trendzie spadkowym.
Jutro ważne dane z Polski
Jutro natomiast poznamy dwie bardzo ważne wartości makroekonomiczne z polskiej gospodarki, a mianowicie inflację CPI i kwartalne PKB. Deflacja w Polsce ma pogłębić się do -1,2%, co przy potwierdzeniu takich prognoz będzie praktycznie przesądzeniem cięcia przez RPP stóp procentowych w marcu. Ponadto dowiemy się w jakim tempie rosła nasza gospodarka w IV kwartale. Założenia są optymistyczne i oscylują wokół poziomu 3,15% (r/r).
Dziś para USDPLN zniżkuje, do czego przyczyniają się również możliwe porozumienia na linii Rosja-Europa, które w ostatnim czasie mocno zwiększały premię za ryzyko jakie inwestorzy wymagali za posiadanie polskiego złotego. Więcej na ten temat można przeczytać w specjalnym raporcie na temat nasze waluty. Można dowiedzieć się z niego, co wpływa obecnie na wartość złotego, a także jakie są prognoz dla głównych par walutowych z PLN. (Przejdź do raportu)
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Tags: #USDPLN Geometria 100%
Komentarze 0