3 wskaźnik Billa Williamsa – Awesome oscillator
W ostatnim czasie zostały omówione dwa podstawowe wskaźniki Billa Williamsa – alligator i fraktal. Teraz pora na trzeci -awesome oscillator (AO).
Awesome oscillator porównuje impet, definiowany jako tempo zmian cen, obejmujący 5 okresów z impetem 34-ro okresowym. AO powstaje poprzez odjęcie od 5-cio okresowej średniej kroczącej opartej o ceny średnie, 34-ro okresowej średniej kroczącej również opartej o ceny średnie. Jego histogram zamieszcza się pod wykresem, tak jak na Rysunku 1.
Na histogramie AO wyróżniamy na nim dwa kolory (czerwony i zielony). Czerwony kolor słupka histogramu oznacza, że wartość wspomnianej różnicy w pewnym okresie jest mniejsza od wartości w okresie poprzednim. Gdy słupek jest zielony różnica ta w pewnym okresie jest większa niż w okresie poprzednim. Generuje on dwa podstawowe rodzaje sygnałów.
Pierwszym z nich jest zmiana kierunku oscylatora. Sygnałem kupna jest wystąpienie zielonego słupka po serii słupków czerwonych ponad linią 0 (na rysunku 1 oznaczone czarnymi strzałkami w górę). W takim wypadku wysyłamy na rynek zlecenie buy stop określając limit kupna powyżej najwyższego punktu świecy, której odpowiadał pierwszy zielony słupek histogramu. Natomiast sygnałem sprzedaży jest wystąpienie czerwonego słupka po serii słupków zielonych poniżej linii 0 (na rysunku 1 oznaczone niebieskimi strzałkami w dół). Wysyłamy wtedy na rynek zlecenie sell stop z limitem sprzedaży ustawionym poniżej najniższej wartości świecy odpowiadającej pierwszemu czerwonemu słupkowi histogramu.
Drugim rodzajem sygnałów jest przecięcie linii 0. Jeśli następuje ono z dołu do góry (na rysunku 1 oznaczone jasnozieloną strzałką w górę) wysyłamy na rynek zlecenie buy stop określając jego limit powyżej najwyższej wartości świecy odpowiadającej pierwszemu słupkowi histogramu ponad linią 0. Jeśli przecięcie linii 0 następuje z góry do dołu (na rysunku 1 oznaczone pomarańczową strzałką w dół) analogicznie wysyłamy na rynek zlecenie sell stop z limitem sprzedaży ustawionym poniżej najniższej wartości świecy odpowiadającej pierwszemu słupkowi histogramu poniżej linii 0.
W części 4 zostanie omówiony market accelerator. W następnej kolejności spróbuję połączyć opisywane wskaźniki w jeden spójny system według teorii Billa Williamsa.
Komentarze 4
Wskaźniki Billa Williamsa, część 4, Market Accelerator – Investio.pl
[…] Accelerator (AC) mierzący siłę impetu, czyli, w tym wypadku, odzwierciedla zmiany kierunku awesome oscillatora. AC określa czy aktualny trend przyśpiesza, zwalnia czy też odwraca się. Jest on 5-cio […]
Seria: edukacyjne: część 26 (wskaźniki Billa Williamsa – zamykanie pozycji) – Investio.pl
[…] awesome oscillatora, […]
Logic1976
Takie pytanko jeszcze. Ten system jest typowym systemem (tak wyczytałem) do gry z trendem. Zakładając że tak jest wszelkie sygnały buy aktywujemy tylko wtedy gdy aligator wykazuje trend wzrostowy i adekwatnie dla sell gdy aligator wykazuje spadkowy – czy dobrze rozumiem ? Jezeli tak to sygnały sell np z AC czy AO w wypadku trendu wzrostowego nie sa sygnałami SELL dla otwarcia takiej pozycji ale jedynie wskazówką gdzie postawic SL dla pozycji długiej. Wszystko oczywiście adekwatnie dla pozycji sprzedaży przy trendzie spadkowym.
Prosze o odpowiedz i z góry dziekuje
PiotrBaron
@logic1976 dokładnie tak jak piszesz. W najprostszej wersji systemu opartego o te wskaźniki, pierwsze zrealizowane zlecenia kupna lub sprzedaży płynące z połączenia fraktala i alligatorem niejako aktywuje sygnały płynące z pozostałych wskaźników, odpowiednio po stronie kupna lub sprzedaży. Jeżeli w trendzie wzrostowym pojawi się sygnał sprzedaży, to traktujemy go co najwyżej jako punkt odniesienia przy przesuwaniu SL (i na odwrót w przypadku trendu spadkowego).
Z drugiej strony jak znajdujemy się poza rynkiem to nie interesują nas w ogóle sygnały płynące z innych wskaźników oprócz fraktala i aligatora. Jak tylko pojawia się trend staramy się go wykorzystać do maksimum.