Market accelerator
Ostatnim z opisywanych wskaźników jest Market Accelerator (AC) mierzący siłę impetu, czyli, w tym wypadku, odzwierciedla zmiany kierunku awesome oscillatora. AC określa czy aktualny trend przyśpiesza, zwalnia czy też odwraca się. Jest on 5-cio okresową średnią kroczącą różnic pomiędzy wartościami AO i 5-cio okresowej średniej tej różnicy. Jego histogram zamieszczony pod wykresem prezentuje Rysunek 1.
W przypadku tego wskaźnika wyróżnione są dwa rodzaje sygnałów. Pierwszy z nich, oznaczony na Rysunku 1 zieloną strzałką w górę, jest sygnałem kupna i występuje, gdy Market Accelerator znajduje się ponad linią 0 oraz po czerwonym słupku występują dwa słupki zielone. Składamy wtedy zlecenie buy stop z limitem wyższym niż najwyższa wartość świecy odpowiadająca drugiemu z zielonych słupków histogramu AC. Analogicznie postępujemy w przypadku tego samego sygnału dla pozycji krótkiej (na rysunku 1 pomarańczowa strzałka w dół) – wysyłamy wtedy na rynek zlecenie sell stop z limitem ustawionym poniżej najniższej wartości świecy odpowiadającej drugiemu czerwonemu słupkowi histogramu AC.
Drugim rodzajem sygnałów są trzy kolejne słupki w tym samym kolorze. Dla sygnałów kupna są to trzy kolejne zielone słupki występujące poniżej poziomu 0 (na rysunku 1 fioletowa strzałka w górę), dla sygnałów sprzedaży trzy czerwone słupki występujące ponad poziomem 0 (na rysunku 1 niebieska strzałka w dół).
Na podstawie opisanych czterech wskaźników (alligator, fraktal, awesome oscillator, market accelerator) Bill Williams stworzył system transakcyjny, który pierwotnie służył do inwestowania w kontrakty terminowe na indeks S&P 500, jednak uniwersalność analizy technicznej sprawia, że można go wykorzystać na innych rynkach. W dalszej kolejności omówione zostaną sugerowane metody zamykania pozycji.
Komentarze 3
Logic1976
Jeszcze jedno pytanie, nie pomysł – gdzie umieszczamy zlecenie kupna w którym miejscu po utworzeniu sie trzech zielonych słupków pod linia zero analogicznie pytanie do tej metody dla sygnału sprzedaży. Jeżeli może Pan to pokazać dodatkowo na wykresie dołączyć do artykułu lub do komentarza.
Logic1976
Zwróciłem uwagę na pewną rzecz w systemie Billa Williamsa która nie jest opisana nigdzie (tzn ja nie znalałem).
Być może mało jeszcze wyników przefiltrowałem bo robie to oczami a nie testerem w prgramie (moze dlatego ze nie potrafie hehehe).
O co chodzi jeżeli aligator juz sie „zajada” to dobrze jest żeby pomiedzy górnym fraktalem tj fraktalem kupna a dolnym fraktalem tj fraktalem sprzedaży znajdowała się linia żębów.
Zyskujemy w ten sposób mniej pipsów straty i wyraźnie widzimy gdzie zaczyna się konsolidacja kursu. Przyjmując tą strategie możemy ustawić zlecenie OCO. Zwróciłem uwagę na to że w takich wypadkach szarpniecie kursem jest wyraźne i duże jeżeli cena przebije jeden z fraktali no i dzięki OCO nie musimy martwić sie o przeciwną pozycje gdy nie wiemy gdzie rynek poleci.
Łamiemy tutaj zasdę gry z trendem czasami ale jednak daje ona wyniki. Z drugiej strony nie naruszamy zbytnio samej strategii Billa a wg mnie ją udoskonalamy.
Pozdrawiam
Seria: edukacyjne: część 26 (wskaźniki Billa Williamsa – zamykanie pozycji) – Investio.pl
[…] market acceleratora […]