Sprzedaż detaliczna, jeden z najbardziej wiarygodnych wskaźników gospodarczych
Wielkość sprzedaży detalicznej to kolejny z gospodarczych wskaźników, do których inwestorzy przywiązują dużą wagę.
Sumuje ona wartość produktów, które zostały zakupione przez konsumentów (kupione w małych ilościach, przez finalnych odbiorców, na własne potrzeby) w danym miesiącu. Jest ważna z inwestycyjnego punktu widzenia, ponieważ stanowi bardzo dużą część ogólnej konsumpcji, a ta, jest jednym z głównych składników PKB. Wielkość sprzedaży detalicznej świadczy nie tylko o obecnej sytuacji konsumentów (w czasie kryzysu ograniczają oni wydatki, w czasie prosperity zaś mają tendencję do zwiększania ich ponad miarę), ale także o przyszłych zyskach średnich i małych przedsiębiorstw, które są w końcu podstawą każdej gospodarki. Z tego powodu, bardzo dobrym wskaźnikiem wyprzedzającym dla poziomu sprzedaży detalicznej jest Consumer Confidence Index.
Zmiany w wielkości sprzedaży detalicznej bardzo dobrze odwzorowują zmiany w PKB.
Ponieważ informacja o sprzedaży detalicznej jest publikowana co miesiąc, można traktować ją jako wyprzedzającą dla przyszłych odczytów wzrostu gospodarczego. W przypadku opisywanego wskaźnika, faktyczną sytuację lepiej opisują dane nt. jego rocznej zmiany, w przeciwieństwie do miesiecznej. Sprzedaż detaliczną cechuje bowiem sezonowość, a więc poszczególne miesiące powinny charakteryzować się różną wielkością sprzedaży. Z tego powodu, odniesienie obecnego poziomu właśnie do wartości sprzed roku daje lepsze rezultaty.
Dla sprzedaży detalicznej publikowana jest również jej bazowa wielkość. Nie bierze ona pod uwagę sprzedaży samochodów oraz części motoryzacjnych, a także paliwa. Jest z tego powodu mniejsza co do wielkości, ale także nieco mniej zmienna.
Sprzedaż detaliczna jest jednym z najbardziej wiarygodnych wskaźników gospodarczych, ponieważ charakteryzuje sedno gospodarki.
Mowa tutaj o konsumentach oraz firmach detalicznych. Choć reakcje inwestorów na dane o poziomie sprzedaży nie należą do silnych i dynamicznych (w przypadku gdy te nie odbiegają mocno od normy), opisywanego wskaźnika nie sposób pominąć w ocenie obecnej sytuacji gospodarczej danego kraju, a także jego perspektyw.
Komentarze 0