Rozpoczęte budowy domów
Ilość rozpoczętych budów to jeden z najważniejszych wskaźników dla gospodarki, który bardzo dobrze i z odpowiednim wyprzedzeniem odzwierciedla krajową koniunkturę. Udowodniliśmy to w opublikowanej niedawno serii artykułów na tematy rynku nieruchomości.
Wskaźnik ten publikowany jest przez U.S. Commerce Department i informuje o ilości rozpoczętych budów w miesiącu, których efektem będzie powstanie domu lub mieszkania (budynek liczony jest jako wielokrotność mieszkań z których się składa). Jest on skorelowany z wielkością sprzedaży domów jednorodzinnych na około 80%, zachowując około dwumiesięczne opóźnienie.
Słabość lub siła rynku nieruchomości świadczy o słabości lub sile całej gospodarki, a ponieważ dwa powyższe wskaźniki doskonale oddają koniunkturę sektora mieszkaniowego, mogą być z powodzeniem wykorzystywane do określania tendencji wzrostu gospodarczego. Stan rynku nieruchomości nabrał szczególnego znaczenia w ostatnich latach, ponieważ krach, jaki wystąpił w USA w 2006 roku, doprowadził ostatecznie do wybuchu globalnego kryzysu finansowego dwa lata później.
Zmiany jakie na nim zachodzą mają bardzo często odzwierciedlenie w późniejszej zmianie PKB. W drugiej części wspomnianej serii opisane jest zachowanie wyszczególnionych wskaźników w odniesieniu do sytuacji gospodarczej oraz wzrostu wartości całej gospodarki w poszczególnych okresach.
Ich wpływ na kształtowanie PKB wynika zarówno z udziału rynku mieszkaniowego w całym produkcie krajowym brutto – nieruchomości to ponad 15% PKB, co oznacza że rynek ten ma w pojedynkę bardzo duży wpływ na dynamikę wzrostu gospodarczego, jak i z faktu, że odzwierciedla ogólnie panujące nastroje. Pod tym względem zbliżone znaczenie ma również wielkość sprzedaży aut osobowych – zarówno dom, jak i samochód należą do grona największych, i bardzo często nienaglących wydatków, a więc ich sprzedaż podlega dużym wahaniom zależnym zarówno od obecnej sytuacji gospodarczej, jak i oczekiwań konsumentów względem przyszłości. A za malejącą lub rosnącą sprzedażą mieszkań ściśle podąża wielkość rozpoczętych budów.
Temat powiązań rynku nieruchomości z amerykańską gospodarką został wyczerpany na kilkunastu stronach wspomnianej serii artykułów.
Tags: dane dane makro makroekonomia rynek
Komentarze 0