Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych
Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych to kolejne dane dotyczące rynku pracy.
Zasiłki w Stanach Zjednoczonych są wypłacane co tydzień i tak samo często Department of Labour publikuje zebrane wyniki. By dana osoba kwalifikowała się na otrzymanie pomocy, musi spełniać szereg kryteriów, jak na przykład: utrata pracy nie z własnej winy, zarejestrowanie jako bezrobotny czy aktywne poszukiwanie zatrudnienia. Co ciekawe, zasiłki wypłacane są z funduszy pozyskanych z podatku od bezrobocia, który musi zapłacić każda amerykańska firma zatrudniająca co najmniej 1 pracownika. Ich wielkość wynosi przeciętnie 300 dolarów tygodniowo, a najczęściej jest to 40% – 50% poprzedniej pensji.
Choć ilość nowych wniosków o zasiłek jest ważną informacją o stanie gospodarki, nie wywołuje w ostatnim czasie dynamicznych ruchów na rynku walutowym.
Jest to związane z problemami jakie rządowa administracja miała w ciągu kilku zeszłych miesięcy – błędy przy aktualizacji systemu w niektórych stanach, government shutdown czy bardzo ostra zima. To sprawiało, że publikowane dane nie odzwierciedlały poprawnie rzeczywistej kondycji rynku pracy. Sytuacja powinna wracać do normy w miarę zwiększania się rzetelności publikacji.
Dane o liczbie wniosków o zasiłek są jednak dla gospodarki ważniejsze w dłuższym terminie – zmiany w liczbie zasiłków wyprzedzają zmianę stopy bezrobocia o około 7 miesięcy, a ich korelacja w tym okresie to ponad 80%. W żaden sposób nie są za to wartościowe, jeśli chodzi o prognozowanie na ich podstawie liczby wytworzonych miejsc pracy, czyli payrollsów.
W odróżnieniu od Europy, Stany Zjednoczone wypłacają zasiłek danej osobie jedynie przez okres 6 miesięcy. Ma to bardzo pozytywny wpływ zarówno na efektywność poszukiwań pracy, jak i finanse państwa. W dodatku, bezrobotny musi udowodnić fakt, że utrata zatrudnienia nie była spowodowana z jego winy, oraz że jest gotów i aktywnie poszukuje pracy. Oznacza tow jego przypadku, że ubieganie się o pomoc wymaga wysiłku, którego efektem jest nie tylko otrzymanie wsparcia, ale także, być może, znalezienie pracy.
Komentarze 1
Mania
Może tez powinniśmy uczyć się od Amerykanów tej 6-miesiecznej zasiłkowej motywacji do pracy osób bezrobotnych?