Reuters CRB Index
Utworzony w 1957 roku Reuters CRB Index jest obecnie najpopularniejszym indeksem cen towarów wśród inwestorów na świecie.
Początkowo indeks grupował ceny 28 towarów, jednak wraz z jego ewolucją liczba ta zmniejszyła się do 19 (ostatnia aktualizacja składników indeksu miała miejsce w 2005 roku). Ceny towarów służące do obliczania indeksu pochodzą z amerykańskiego rynku kontraktów terminowych futures. Oprócz indeksu cen futures publikowany jest także indeks CRB spot uwzględniający ceny towarów w dostawach natychmiastowych. Jednak ten typ indeksu nie jest tak popularny jak indeks oparty na kontraktach terminowych z uwagi na fakt, że większość transakcji spot dokonuje się na rynku prywatnym, a nie na giełdach.
Towary, których ceny są brane pod uwagę przy obliczaniu indeksu podzielone są na 4 grupy: sektor naftowy (grupa I), towary najbardziej płynne (grupa II), inne płynne towary (grupa III) oraz towary zróżnicowane (grupa IV). Wagi w indeksie towarów z poszczególnych grup zawarte są w tabeli 1.
Zdecydowanie największy udział w indeksie posiadają notowania ropy naftowej WTI (23%). Z tego też względu jej korelacja pomiędzy notowaniami indeksu CRB wynosi około 94%, co widać na wykresie 1.

Rysunek 1. Korelacja notowań indeksu CRB z notowaniami ropy nafotwej typu WTI w okresie 2006-obecnie.
Duże znaczenie ropy w indeksie wynika z faktu, że ceny energii, na które istotnie wpływa cena ropy, mają odzwierciedlenie w stanie globalnej gospodarki.
Wyższe ceny energii oznaczają wyższe koszty dla przedsiębiorstw, zwłaszcza produkcyjnych, które zużywają znaczne ilości energii do produkcji swoich towarów. Wraz ze wzrostem cen ropy, a tym samym energii, przedsiębiorstwa będą szukać dodatkowych przychodów (np. w postaci podwyżek cen) lub będą starały się ograniczyć koszty własne (np. poprzez redukcję etatów). Każdy z tych procesów wpływa na ogólny stan koniunktury w globalnej gospodarce. Dodatkowo w przedsiębiorstwach, które nie będą w stanie przenieść większych kosztów na odbiorców swoich towarów spadną marże na sprzedaży tych towarów, co odbije się w słabszych wynikach finansowych.
Ponieważ wartości indeksu CRB są silnie skorelowane z notowaniami ropy WTI, inwestorzy lokujący swój kapitał w kontrakty futures oparte o indeks CRB (dostępne od 1987 roku na giełdzie w Nowym Jorku) powinni z uwagą przyglądać się sytuacji w krajach będących największymi producentami ropy naftowej: Arabii Saudyjskiej (13,1% światowego wydobycia w 2012 roku), USA (12,4%) oraz Rosji (11,6%). Z tych danych wynika dlaczego ceny ropy, a w ślad za nimi także notowania indeksu CRB, reagowały najmocniej na kryzys finansowy w USA oraz kryzys polityczny w krajach arabskich (gdyby zamieszki miały miejsce również w Arabii Saudyjskiej kurs ropy wzrósłby znacznie bardziej). Należy zaznaczyć, że protesty w krajach arabskich zaczęły się znacznie wcześniej niż zauważyły to światowe media, czyli w grudniu 2010 roku (protesty trwały już wtedy od kilku/kilkunastu tygodni).
Wykres 2 pokazuje korelację notowań indeksu CRB z indeksem S&P 500. W latach 2006-2011 oba indeksy poruszały się podobnie, jednak od 2012 roku można zauważyć ujemną korelację. Od 2011 roku cena ropy WTI porusza się w trendzie bocznym, natomiast złoto (6% udział w indeksie) po ustanowieniu szczytów we wrześniu 2011 roku w ciągu kolejnych 28 miesięcy straciło na wartości ponad 38%. Zapewne w związku ze spadkami na złocie inwestorzy przenieśli swoje środki na giełdę, co pozwoliło indeksowi S&P 500 ustanawiać kolejne rekordy notowań podczas gdy indeks CRB systematycznie zmniejszał swoją wartość.
Tags: CRB Index
Komentarze 0