Impulsy i korekty
Jednymi z najważniejszych składowych każdego trendu są impulsy i korekty. Zwraca na nie uwagę niemal każdy Inwestor.
Czym więc dokładnie są wspomniane pojęcia i jak wykorzystać je w codziennym handlu aby zdobyć przewagę nad innymi uczestnikami rynku?
W największym uproszczeniu impuls jest to ruch zgodny z aktualnie panującym trendem. Zazwyczaj charakteryzuje się on zwiększona dynamiką i szybkością ruchu. Występują jednak również impulsy przybierające postać powolnych, mało gwałtownych zniżek lub zwyżek.
O korekcie natomiast, mówi się najczęściej w przypadku ruchu przeciwnego do aktualnie panującego trendu. Zazwyczaj jest on dłuższy w czasie niż impuls i tworzony przy powolnych, mało gwałtownych zakresach wahań. Oczywiście zdarzają się korekty bardzo dynamiczne, jednak taka sytuacja występuje stosunkowo rzadko.
Podobnie jak w przypadku trendu, również przy analizie impulsów i korekt bardzo istotne jest pojęcie fraktalności rynku.
Każda korekta składa się bowiem z osobnych impulsów ułożonych przeciwnie do głównego trendu. Często więc może się zdarzyć, że podczas gdy część inwestorów szuka ruchów korekcyjnych na wyższym interwale czasowym, pozostali starają się handlować impulsy tworzące tą korektę, badając wykresy w niższej skali czasowej.
Innym przykładem pokazującym znaczenie fraktalności może być poniższy zrzut. Podczas gdy na interwale H4 można dotrzec jeden dynamiczny ruch wzrostowy, schodząc na niższą skalę czasowa (M30) widać wyraźne występowanie impulsów i korekt w tym samym ruchu.
Jak więc wykorzystać impulsy i korekty w codziennym tradingu?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli bowiem impulsy są szybkimi ruchami zgodnymi z panującym trendem, należy szukać ich początków, czyli końca korekt na aktualnie analizowanym interwale czasowym. Taki styl inwestycyjny pozwala na minimalizację ryzyka i maksymalizacje zysków, poprzez handlowanie zgodne z trendem. Warto wspomnieć jednak, że ruchy korekcyjne przyjmują różne kształty i czasem ciężko znaleźć ich zakończenia, jednak ten temat bardziej szczegółowo zostanie opisany w kolejnych wpisach.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Tags: trend
Komentarze 0