Ukraina zbankrutuje w 2015 roku?
Dziś kolejna agencja ratingowa, tym razem Moody’s, dołączyła się do stwierdzenia, że w 2015 roku istnieje duże prawdopodobieństwo bankructwa Ukrainy. W 2015 roku nasz wschodni sąsiad będzie musiał spłacić około 30 mld zagranicznych długów, co bez pomocy krajów Unii Europejskiej będzie niemożliwe. Niewypłacalność Ukrainy byłaby kolejnym ciosem w aktywa krajów Wschodniej Europy, a zatem negatywnie wpłynęłoby to na wartość polskiego złotego.
Rynek ropy natomiast wciąż pozostaje bez bodźców do większego odreagowania, a dzisiejsza wypowiedź ministra Arabii Saudyjskiej ds. ropy, dała wręcz kolejny powód do sprzedaży. Stwierdził on, że Arabia Saudyjska jest w stanie zwiększyć produkcję ropy (zwiększyć swoje udziały w rynku) jeżeli pojawiliby się popyt ze strony nowych podmiotów. To oczywiście jeszcze bardziej zwiększyłoby problem nadpodaży tego surowca.
Cena ropy pozostaje pomiędzy oporem $58,78, a wsparciem $53,88, które jest początkiem szerszej strefy popytowej. Dokładniej jednak uwagę należy skupić na poziomie $51, wokół którego wypadają takie techniczne wsparcia jak zniesienie zewnętrzne 161,8% oraz zniesienie 78,6%. Wykres w ujęciu miesięcznym znajduje się już w strefie wyprzedania na wskaźniku RSI, dlatego pewne realizacje zysków z pozycji krótkich na wsparciach z pewnością będą widoczne.
Jedyną ważniejsza informacją z kalendarza makroekonomicznego była dzisiaj ta dotycząca annualizowanej ilości domów sprzedanych na rynków wtórym. Odnotowała ona wyraźny spadek wynosząc 4,93 mln wobec oczekiwań na poziomi 5,21 mln. Przy tych danych należy pamiętać o wygaszonym programie QE, który miał realny wpływ na pobudzenie koniunktury na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Ponadto rosnące oczekiwania wobec podwyżki stóp procentowych również oddziałują na wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, dlatego gdybyśmy w kolejnych miesiącach obserwowali większe załamanie w danych z rynku nieruchomości w USA to mógłby to być pewien sygnał ostrzegawczy. Jutro poznamy dane o ilości domów sprzedanych na rynku pierwotnym.
Napłynie jutro także kilka odczytów dynamiki PKB, które w przypadku USA i Wielkiej Brytanii będą rewizją wstępnych danych o wynikach w III kwartale. W Zjednoczonym Królestwie dynamika według oczekiwań ma pozostać bez zmian, czyli 0,7% k/k, natomiast annualizowane PKB Stanów Zjednoczonych ma zostać skorygowane w górę do 4,3%, co byłoby kolejną dobrą wiadomością dla dolara.
Miesięczny odczyt PKB Kanady ukaże natomiast, czy mocny spadek cen ropy mocno odbija się na gospodarce, zwłaszcza w sektorze inwestycji.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Tags: #WTI
Komentarze 0