Proste strategie opcyjne
Omówione w poprzednim wpisie profile wypłaty z opcji dotyczą pojedynczych pozycji. Tak jak wspominałem, nic nie stoi na przeszkodzie aby w tym samym momencie otworzyć pozycje w kilku opcjach o tym samym terminie zapadalności. Sprawi to, że profil wypłaty w dniu rozliczenia przybierze inny kształt.
Do najpopularniejszych strategi opcyjnych zalicza się:
- Bull spread – nabycie opcji kupna o pewnej cenie wykonania i wystawienie opcji kupna o wyższej cenie wykonania.
- Bear spread – nabycie opcji sprzedaży o pewnej cenie wykonania i wystawienie opcji sprzedaży o niższej cenie wykonania.
- Long butterfly – nabycie opcji kupna o pewnej cenie wykonania, wystawienie dwóch opcji kupna o wyższej cenie wykonania oraz nabycie opcji kupna o najwyższej cenie wykonania.
- Short butterfly – wystawienie opcji kupna o pewnej cenie wykonania, nabycie dwóch opcji kupna o wyższej cenie wykonania, wystawienie opcji kupna o najwyższej cenie wykonania.
- Long strangle – nabycie opcji kupna o pewnej cenie wykonania oraz nabycie opcji sprzedaży o niższej cenie wykonania.
- Short strangle – wystawienie opcji kupna o pewnej cenie wykonania oraz wystawienie opcji sprzedaży o niższej cenie wykonania.
Wszystkie powyższe strategie opcyjne zostały przygotowane w oparciu o opcje na kurs EUR/USD, który w momencie ich tworzenia oscylował wokół 1,3485.
Wystawienie opcji kupna lub sprzedaży oznacza dla inwestora otrzymanie premii za tą opcje. Z drugiej strony jednak jest on zobowiązany do utrzymywania pewnego poziomu depozytu zabezpieczającego wypłatę z opcji dla nabywcy w przypadku niekorzystnych zmian ceny instrumentu bazowego. W związku z tym, w przypadku strategii, w których koniecznym jest wystawienie opcji kupna lub sprzedaży, mimo że kwota maksymalnej straty w dniu wygaśnięcia opcji jest znana (np. bull spread czy long butterfly), czasem koniecznym jest utrzymywanie depozytu zabezpieczającego w kwocie przewyższającej poziom wynikający z profilu wypłaty. Jest to związane z tym, że broker dopuszcza możliwość zamknięcia pojedynczych opcji wchodzących w skład strategii, co zmieni profil wypłaty.
Podsumowując, wielkość depozytu zabezpieczającego jest zależna od parametrów wystawionych opcji wchodzących w skład portfela. Jest on określany przez brokera lub instytucje gwarantującą rozliczenie transakcji. Natomiast w przypadku określania wielkości premii, którą nabywca opcji jest zobowiązany zapłacić, a którą wystawca otrzymuje coraz częściej stosuje się różne modele wyceny. Pozwala to na nabywanie lub wystawianie niemal dowolnych opcji w określonych ramach i jest korzystnym (choć droższym) rozwiązaniem w przypadku zarządzania całym portfelem inwestycyjnym z udziałem opcji.
Komentarze 0