Sztuczne tworzenie opcji
Jedną z wad rynku opcji, a zwłaszcza rynku regulowanego opcji, jest fakt, że nie dostarcza on odpowiednich instrumentów pod względem, czy to nominału, czy terminu zapadalności czy płynności, które można by wykorzystać w strategiach inwestycyjnych. Sposobem na tą niedoskonałość jest utworzenie w pełni syntetycznej opcji lub zastosowanie strategii mieszanej wykorzystującej opcje dostępne na rynku i aktywa bazowe.
Możliwość zastosowania takiego podejścia została zasygnalizowana podczas charakterystyki pozostałych strategii hedingowych, które co do zasady mają w pełni eliminować ryzyko, czyli uodpornić portfel inwestycyjny na zamiany poszczególnych zmiennych. Zostało tam jednak podkreślone, że wartości współczynników greckich można kształtować w dowolny sposób uzyskując takie ich wartości, jakie są niezbędne dla inwestora w procesie inwestycyjnym.
Istnieje pewien ciekawy przykład, w którym tego typu strategie polegające (zwłaszcza w przypadku strategii delta) na sprzedawaniu akcji tracących na wartości i kupowaniu akcji drożejących, w celu utrzymania oczekiwanych wartości współczynników greckich portfela, doprowadziły do jednej z największych przecen na rynku amerykańskim w historii giełdy. Skala tego zjawiska była tak ogromna, że doczekała się powołania specjalnej komisji, której badania i wnioski wpłynęły poniekąd na kształt regulacji rynku finansowego. Mowa o „Report of the Presidential Task Force on Market Mechanisms” sporządzonego na zlecenie prezydenta Regana. Miał on na celu wyjaśnić przyczyny zachowania giełdy z dnia 17 października 1987 roku, kiedy to indeks Dow Jones Industrial Average zanotował spadek przekraczający 22%.
Jedną z przyczyn tak znacznej przeceny było wpadnięcie w spiralę polegającą na dostosowywaniu współczynnika delta do aktualnej ceny instrumentów bazowych.
W celu utworzenia tzw. syntetycznej, długiej pozycji w opcji put należy w każdej chwili utrzymywać w gotówce część portfela w wysokości co stanowi współczynnik Δ opcji sprzedaży. Jak wynika z Rysunku 1 w artykule „Współczynnik delta„, kiedy kurs spada, aby utrzymać parametry syntetycznej pozycji w opcji, należy utrzymywać w gotówce coraz większy ułamek portfela. Raport komisji wskazuje taką samonapędzającą się wyprzedaż jako jeden z głównych powodów tak głębokiej przeceny z października 1987 roku.
Komentarze 0