Czy rynek dobrze odczytuje protokół FOMC?
Podsumowanie:
- Jastrzębi wydźwięk FOMC spowodował wzrost prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych
- Kluczowe pozostaje utrzymanie dobrej koniunktury gospodarczej
Inwestorzy spodziewający się bardziej jastrzębiego nastawienia FOMC nie powinni być zawiedzeni. Minutki okazały się sprzyjać umocnieniu dolara amerykańskiego sugerując zgodę członków komitetu, że poprawa danych z gospodarki oraz wzrostu inflacji będzie dobrą okazją do podwyżki stóp procentowych.
Co uważa FED?
Analizując możliwe scenariusze warto zwrócić uwagę na wskaźnik cen PCE za kwiecień, ponieważ jest on istotnym miernikiem inflacji stosowanym przez FOMC. Przyglądając się sytuacji na rynku pracy, który stanowi statutowy obszar działania FED również możemy zaobserwować pewną poprawę o czym pisałem tutaj.
Z samego komunikatu najistotniejsza wydaje się opinia, że podwyżka stóp procentowych jest jak najbardziej prawdopodobna jeśli tylko gospodarka utrzyma obecne tempo wzrostu. Dla tych którzy obserwują działania banków centralnych nie jest to oczywiście zaskoczeniem. Takie stanowisko w dalszym ciągu jest kontynuacją wcześniejszych założeń komitetu. Z uwagi na strukturę organizacyjną Rezerwy Federalnej rynek jest pod wpływem sygnałów płynących z ust niektórych członków. Zwracam na to uwagę, ponieważ kluczowe pozostaje stanowisko wygłaszane przez samą Yanet Yellen. Nie wszystkie opinie wygłaszane przez prezesów regionalnych mają odzwierciedlenie w wyniku głosowania całego komitetu z uwagi na to, że nie posiadają do tego mandatu.
Z minutek FOMC możemy wnioskować, że rozważa szereg scenariuszy panującej w czerwcu sytuacji gospodarczej. Warto tutaj zaznaczyć, że jest to miesiąc w którym odbędzie się również referendum w sprawie wyjścia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej. Wydaje się, że czekający nas miesiąc upłynie pod znakiem dużej zmienności na rynkach finansowych. Biorąc pod uwagę treść komunikatu i ostatnie wypowiedzi, w mojej opinii nie jesteśmy świadkami zaostrzenia poglądów komitetu a realizowania konsekwentnie przyjętej strategii.
Pod jakim wpływem pozostanie dolar?
Z istotnych informacji pojawiających się w ostatnich tygodniach na rynkach finansowych warto zwrócić uwagę na obawy inwestorów dotyczące prawdopodobieństwa zrealizowania dwóch podwyżek stóp procentowych w tym roku. Takie nastawienie rynku może premiować inne rodzaje aktywów kosztem dolara amerykańskiego. Istnieje spora dysproporcja względem polityki samego komitetu a tym czego oczekują inwestorzy. Na podstawie Fed fund futures implikowane prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu wynosi ok. 33,8%.
Sytuacja na EUR/USD
Postrzegany jako jastrzębi protokół FOMC doprowadził do umocnienia dolara amerykańskiego. Średnioterminowo w dalszym ciągu jestem zdania, że powinniśmy być świadkami jego deprecjacji. Na ten moment najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się być przetestowanie okolic poziomu 1.10 na parze EUR/USD, co w mojej ocenie będzie dobrą okazją do zawarcia pozycji długich.
Komentarze 0