Tygodniowy przegląd rynkowy, 19.10.2018
USD
Ten tydzień był bardzo mieszany dla dolara. Waluta zaczęła tydzień od osłabienia, niemniej jednak do końca tygodnia potrafiła odrobić część strat względem jena, funta oraz Loonie. Dane makroekonomiczne w większości były gorsze od oczekiwań. Miesięczna sprzedaż detaliczna wykazała spadek o -0,1%, zamiast oczekiwanych 0,4%, a sprzedaż detaliczna wyniosła jedynie 0,1%, zamiast 0,7%. Odczyt z pozwoleń na budowę wyniósł 1,24 mln, zamiast 1,27 mln, a indeks Philly Fed wyniósł 22,2, zamiast 19,7. W następnym tygodniu mamy bardzo mało ważnych danych z USA. W czwartek i piątek poznamy jedynie odczyt z zamówień na dobra trwałe oraz estymację kwartalnego PKB.
USD/JPY wróciło do WPP i MPP po wczorajszym spadku od tych pivotów, co wskazuje na to, że dla scenariuszu spadkowego może zabraknąć siły podażowej. Jeśli w następnym tygodniu zobaczymy wybicie poziomu 112,65, to pojawi się większe prawdopodobieńśtwo wzrostu do 114,50, co powinno zainteresować kupujących.
GBP
Kabel miał zły tydzień i ogólnie był bardzo słabym, co mogło być spowodowane gorszymi informacjami ws. Brexitu, dane makroekonomiczne były mieszane. Kwartalne zarobki wzrosły o 2,7%, a stopa bezrobocia pozostała na poziomie 4,0%. Roczne CPI wyniosło 2,4%, zamiast oczekiwanych 2,6%, a odczyt ze sprzedaży detalicznej wyniósł -0,8%, zamiast oczekiwanych -0,4%. To wszystko spowodowało osłabienie Kabla względem większośći walut. W następnym tygodniu nie mamy żadnych odczytów danych makroekonomicznych z W. Brytanii, ale nadal trzeba pilnować informacje i wypowiedzi ws. Brexitu.
GBP/USD zeszło do dolnego ograniczenia trójkąta i znajduje się poniżej średnich kroczących na wykresie H4. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to najgorsze miejsce do kupna, jeśli w następnym tygodniu zobaczymy otwarcie rynku w okolicach WPP czy WM2, ponieważ w danym miejscu można szybko ograniczyć straty w przypadku dalszych spadków.
Waluty surowcowe (AUD, NZD, CAD)
Waluty surowcowe mają bardzo mieszane ruchy. Kiwi jest najmocniejsze z powodu dobrego odczytu kwartalnego CPI, które wyniosło 0,9%, zamiast 0,7%; następnie idzie Aussie i najsłabszy jest Loonie z powodu spadku cen ropy oraz złych danych makroekonomicznych. Miesięczne CPI z Kanady wykazało spadek o 0,4%, zamiast wzrostu o 0,1%, bazowa sprzedaż detaliczna także spadła o -0,4%, zamiast wzrostu 0,1%. Dane z Chin były neutralne a dzisiejszy brak spadków na indeksach pozwoliło Kiwi zyskać względem jena.
W następnym tygodniu poznamy decyzję BOC ws. stóp procentowych, gdzie rynek oczekuje podwyżkę i to będą jedyne dane dla tych walut.
USD/CAD przebiło opór na poziomie 1,3070 i cena zmierza do klastru pivotów WM4 oraz MR1, kluczowe wsparcie znajduje się jednak na poziomie 1,3200. Sprzedający powinni być bardzo ostrożni, a kupujący powinni śledzić średnie kroczące na wykresie H4.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0