Analiza bieżąca #EURJPY, #NZDUSD, #ZŁOTO, #EURGBP, #EURCHF, #GBPCHF – 31.10.2013
W środę o 19.00 poznaliśmy stanowisko Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w sprawie ewentualnego ograniczenia luzowania ilościowego, o którym można przeczytać w dziennym komentarzu Szymona Nowaka. Impulsywna reakcja inwestorów sprawiła, że wiele par walutowych dotarło do kluczowych stref i możliwych punktów zwrotnych. W dalszym ciągu jest sporo niejasności, jeśli chodzi o obecny sentyment do dolara amerykańskiego – wydaje się jednak, że po fali umocnienia będzie kontynuować on trend spadkowy.
#EURJPY
Euro w relacji do jena podjęło próbę ataku na szczyt z 22 października, ale wsparcie w postaci kanału cenowego oraz zniesienia zewnętrznego 112,8% skutecznie powstrzymało dalsze wzrosty. Obroniona została także linia trendu poprowadzona po tegorocznych szczytach (czerwona linia). Kurs aktualnie powrócił do strefy podażowej, która może zadecydować o ewentualnych dalszych wzrostach. Zejście poniżej 135.00 powinno oznaczać powrót do dolnego ograniczenia kanału, a wtedy możliwa będzie realizacja formacji podwójnego szczytu, a zatem spadki w okolice 131,70. Pierwszym oporem w razie kontynuacji wzrostów jest poziom 136.00.
#NZDUSD
Na tej parze kurs przetestował strefę wsparcia oraz ostatnie potwierdzone dno, gdzie znalazł się silny popyt. który został wzmożony po ogłoszeniu przez RBNZ komunikatu w sprawie stóp procentowych, które pozostały na obecnym, rekordowo niskim poziomie. Jednak spodziewać się można ich podwyżek już na początku następnego roku, o ile sytuacja na rynku nieruchomości nie ulegnie pogorszeniu. Z technicznej strony, cena wybiła i przetestowała wzrostowy kanał cenowy, tak więc perspektywa dalszych spadków jest jak najbardziej realna. Poniżej obecnego dna następnym wsparciem jest 0,8162, a dalej strefa popytu i zniesienia 50%. Dobrze działają także linie Pitchforka jako miejsca zwrotne ceny.
#ZŁOTO
Złoto przeciwnie do dolara uległo przecenie, a miejsce odwrotu wyznaczył poszerzony kanał cenowy. Trend wzrostowy w ostatnich dniach osłabł, co dobrze pokazuje dywergencja na wskaźniku AO oraz fakt, że cena nie dotarła do zniesienia 61,8%. Kluczowym wsparciem jest kanał wzrostowy, którego wybicie da sygnał do głębszej przeceny. Dla wzrostów ważnym oporem jest strefa pomiędzy $1374 a $1358, gdzie podaż może być najaktywniejsza. Jeśli ruch w okolice $1434, czy nawet $1500 ma być kontynuowany to wzrosty obserwowane od połowy października nie powinny być zniesione o więcej niż 61,8%.
#EURGBP
Na dziennym interwale utworzona została szpulaka, która mówi nam w tym przypadku bardziej o niezdecydowaniu inwestorów niż o odwróceniu trendu. Dalszy ruch w górę jest ciągle możliwy jednak wskaźnik RSI, jest zbyt wysoko, aby zajmować pozycje długie. Dobrym momentem na sprzedaż będzie dotarcie ceny do zniesienia 61,8%, które w połączeniu ze strefą oporu i geometrią 100% tworzy bardzo silny opór.
#EURCHF
W ciekawym miejscu znajduje się również ta para. Dwukrotnie przetestowane zostało górne ograniczenie kanału cenowego wraz ze zniesieniem 61,8%, jednak reakcja ceny była umiarkowana, dlatego ciągle pozostaje możliwość przebicia kanału i wzrostu ku poziomom wyznaczonym przez historyczne szczyty. Na największą uwagę zasługuje cena 1,2435, gdzie zniesienie 88,6% grupuje się z zasięgiem poprzedniego impulsu wzrostowego.
#GBPCHF
Funt w w relacji do franka prawdopodobnie zakończył trwającą przez długi czas korektę spadkową docierając do dolnej linii Pitchforka dwukrotnie długim cieniem. Warto zwrócić uwagę, iż zamknięcia dziennych świec wypadają powyżej bardzo ważnego poziomu wyznaczonego przez zgrupowanie wielu wsparć. Można liczyć zatem na kontynuację wzrostów do poprzednich szczytów 1,4811. Scenariusz ten zostanie zanegowany jeżeli zamknięcie dziennej świecy wypadnie poniżej kluczowego wsparcia 1,4420.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0