Analiza bieżąca #Miedź, #NZDUSD, #EURCHF – 12.01.2014
#Miedź
Handel w Chinach pomimo obaw ciągle się rozwija i zarówno import jak i eksport osiąga dodatnią roczną dynamikę. Odczyt wartości importu za grudzień, który wzrósł w stosunku rocznym o 8,3% oddziałuje pozytywnie na sentyment na rynku surowców – zwłaszcza metali przemysłowych. Na wzrost ogólnej wartości zakupionych dóbr dodatnio wpłynął także import miedzi, który odnotował przyrost o 29,3% r/r. Stwarza to fundamenty pod poprawę koniunktury na rynku tego surowca, jednak każde załamanie w tym trendzie, może odbić się negatywnie na wierze inwestorów w przyszłą hossę.
Na wykresie miedzi (USd/bl.) rysuje się bardzo ciekawa sytuacja dająca szansę na realizację scenariusza wzrostowego. Nieudany kolejny atak na opór w postaci strefy podażowej, wzmocnionej przez zniesienie 50%, spowodował cofnięcie się ceny do zniesienia 38,2% i tym samym domknięcie luki. Cena znalazła wsparcie w przebitym kanale spadkowym, w którym poruszała się podczas spadkowej korekty. Piątkowa świeca objęła swoim korpusem całą poprzednią świecę podażową tworząc formację objęcia hossy i tym samym dając sygnał pro-wzrostowy. W szerszym ujęciu cena porusza się w kanale spadkowym i aktualnie cena powinna dążyć do testu jego górnego ograniczenia, czyli ceny w okolicy $355. Obecnie tworzący się ruch zachowuje sekwencję coraz wyższych szczytów i dołków i ten fakt można wykorzystać zajmując pozycje długie na wsparciach.
#NZDUSD
Nowozelandzki dolar potwierdził wybicie z kanału spadkowego silną świecą popytową i obecny cel to górne ograniczenia nie zbyt stromego kanału wzrostowego – cena powinna w pierwszej kolejności przebić zniesienie 50%, które od początku grudnia stanowi na tej parze silny opór. W okolicy 0,84 znajduje się kluczowa strefa podażowa i do jej przebicia potrzebny byłby silniejszy impuls (najlepiej osłabiający USD) – na początku i końcu tej strefy znajdują się konfluencje zniesień z zasięgiem obecnych wzrostów (rysunek 4), które mogą być jedynie ruchem korygującym obecne spadki („podfala” C w fali B głównego korygującego ruchu spadkowego)
Do kontynuacji trwającego trendu wzrostowego(interwał H4) konieczna będzie obrona wsparć 38,2% i 50% całego ruchu w górę (rysunek 5). Obecnie wygenerowany został sygnał do korekty spadkowej, dlatego warto szukać okazji do kupna na wspomnianych wsparciach. Impulsy wzrostowe są obecnie zdecydowanie silniejsze, a więc to storna popytowa powinna mieć w najbliższych dniach przewagę.
#EURCHF
Euro w relacji do franka po wybiciu z kanału spadkowego koryguje silne wzrosty. Cena przed kontynuacją ruchu na północ może cofnąć jeszcze mocniej do zniesienia 23,6% – te wsparcie powinno determinować zachowanie trendu umacniającego euro. Silny opór stanowi zniesienie 50%, które w połączeniu ze strefą podażową może być poziomem, który przez dłuższy czas nie pozwoli cenie znaleźć się wyżej.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0