Analiza bieżąca #Złoto, #Srebro, #WTI, #BRENT – 17.12.2013
#Złoto
Na złocie od kilku dni tworzy się bardziej rozbudowana korekta. Cena zmaga się z linią potencjalnej formacji głowy i ramion. W ujęciu średnioterminowym kluczową jest strefa pomiędzy $1280 a $1250, którą podzielić można na dwie węższe. Obszar ten „zmienił bieguny” i jest obecnie jest silną strefą podażową. Presja na spadki wciąż jest widoczna i bez silniejszych bodźców nie powinna być ona przełamana. Cały czas celem dla ceny jest tegoroczne dno, które stanowić może bardzo silne wsparcie – połączenie równości impulsów spadkowych i zniesienia zewnętrznego 161,8%. Gdyby zmierzyć obecną (mniejszą) korektę to jej zniesienie zewnętrzne 161,8% również wypada w tej okolicy.
Warto zwrócić uwagę na zaznaczony ruch (rys 2), gdzie cena po silnym ataku i przebiciu strefy podażowej nie znalazła inwestorów, którzy uważali by to za dobrą okazję do dalszego kupna. Był to typowy test sprawdzający, czy powyżej znajduje się popyt. Dalsze ruch może określić wbicie z tworzącej się formacji trójkąta.
#Srebro
Srebro podobnie jak złoto znajduje się obecnie w trendzie bocznym, jednak tutaj spadki zostały zatrzymane głównie przez poziomy Fibonacciego – zniesienie 88,6% i zniesienie zewnętrzne korekty 161,8%. Cena znajduje się obecnie w strefie, w której już wcześniej pozostawała w konsolidacji po czym nastąpiło bardzo mocne wybicie. Można zatem spodziewać się, że wybicie z tworzącego się obecnie bocznego ruchu również nastąpi ze zwiększoną siłą.
#WTI
Wzrosty na amerykańskiej ropie zatrzymane zostały przez 200 dniową średnią i obecnie cena znajduję się w strefie podażowej. Korekta wzrostów powinna zakończyć się w okolicy $95,30 lub ewentualnie drugi raz przetestować dolne ograniczenie kanału. Obecnie nie widać już tak dużej presji spadkowej pomimo ciągle rosnącego wydobycia i pomimo spadków na ropie typu brent – doprowadziło to do lekkiego zmniejszenia się dywergencji wti-brent. Cena jednak nie powinna zbliżać się już w stronę $110 (nie uwzględniając czynników politycznych), a średnioterminowy cel w mojej ocenie to $85. Pierwszy opór powyżej obecnego szczytu to 100-okresowa średnia.
#Brent
Przecena na ropie Brent zmierza w kierunku $106,70 i ten poziom byłby dobry do zajmowania krótkoterminowych pozycji długich. Korekta przyjmuje formę spadkowego klina. Cena historycznie najdłużej konsolidowała w przedziale pomiędzy $106-116, dlatego właśnie na dole tego tego przedziału spodziewać się można reakcji kupujących.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0