Analiza PLN –
Tym razem polska waluta uległa presji wyprzedażowej, jednak w stosunku do dwóch najważniejszych walut – dolara i euro – straciła jedynie 0,4% swojej wartości. Najmocniejszy ruch wystąpił na franku, para CHF/PLN znajduje się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym a na miniony tydzień przypadła akurat realizacja impulsu w ramach tego ruchu, czego efektem była prawie 1,3-procentowa utrata wartości.
Problem deflacji występuje również w Polsce, i dowiodły tego czwartkowe oraz piątkowe dane. Ogólny wskaźnik CPI spadł z -0,6 proc. do -0,8 proc., z kolei inflacja bazowa zwolniła z 0,4 proc do 0,2 proc we wrześniu w ujęciu rocznym. Trudno na tej podstawie stwierdzić, czy wpłynie to na przyszłe decyzje RPP, jednak jeżeli sytuacja będzie się dalej pogarszać, to pomimo historycznie niskich stóp procentowych, Rada powinna zdecydować się na jakieś działanie.
W najbliższym tygodniu otrzymamy więcej informacji na temat koniunktury w kraju, gdyż oprócz danych o inflacji w przemyśle (która ma spaść w okolice -3 proc. r/r), poznamy odczyty o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, oraz stopy bezrobocia, która być może, po raz pierwszy od czasu kryzysu, osiągnie jednocyfrową wartość.
USD PLN
Kurs USDPLN co prawda przebił wskazywane wsparcie, jednak już kolejna świeca pokazała, że nie takie są plany inwestorów. Takie fałszywe wybicie wywołuje zwykle ruch w przeciwnym kierunku, co w tym przypadku mogłoby oznaczać dotarcie po raz kolejny do 3,82 PLN.
EUR PLN
Para EURPLN obroniła w tym tygodniu linię pociągniętą po ostatnich dołkach, dzięki czemu inwestorzy po raz trzeci zaatakować mogą poziom 4,25 PLN, a rysująca się formacja trójkąta wskazuje, że atak ten mógłby się udać. Nieco inaczej rysują się jednak perspektywy makroekonomiczne przed euro, które dodatkowo określi czwartkowe posiedzenie EBC.
GBP PLN
Pomimo, że po przebiciu ważnego wsparcia kurs wykonał podręcznikowe potwierdzenie takiego przebicia i ruszył dalej w dół, to zmiana rynkowego sentymentu względem funta w drugiej połowie tygodnia wyniosła kurs z powrotem powyżej 5,72 PLN. Kluczowe dla dalszego ruchu będzie zachowanie inwestorów na początku najbliższego tygodnia i ich reakcja na ewentualny, ponowny spadek do tej strefy.
CHF PLN
Na wykresie CHFPLN sytuacja jest jasna, jednak piątkowa świeca wskazuje, że presja na spadek w najbliższych dniach będzie większa. Co prawda, na wysokości ostatniego lokalnego szczytu, gdyby jednak miała wystąpić korekta, jej zasięg powinien być znacznie większy.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0