Analiza PLN – czeka nas osłabienie złotówki?
Zgodnie z oczekiwaniami z zeszłego tygodnia, polski złoty osłabiał się przede wszystkim względem amerykańskiego dolara, podczas gdy pozostałe główne pary walutowe ze złotówką zanotowały konsolidację. Z tego też powodu, indeks PLN w dużej mierze utrzymał swoją wartość z zeszłego piątku, notując jedynie 0,1-procentowe osłabienie. Przecena złotówki względem dolara wyniosła niespełna 1,7%, a więc około 6 groszy.
Sytuacja na głównych parach walutowych oraz ewentualna, negatywna reakcja na rozwiązanie greckiej sprawy (lub raczej jego brak) wskazują na osłabienie PLN w nadchodzącym tygodniu.
W przypadku polskiej gospodarki poznaliśmy w tym tygodniu jedynie dane o stopie bezrobocia w kraju, która obniżyła się w maju zgodnie z prognozami do poziomu 10,8 proc. Stopa bezrobocia obniża się stabilnie i niemal nieprzerwanie od początku zeszłego roku. Spadła w tym czasie z poziomu 14 do obecnych 10,8 procent.
W najbliższym tygodniu poznamy za to szacunkowe dane nt. kondycji polskiego sektora przemysłowego, jako że w środę opublikowana zostanie wartość wskaźnika PMI dla tego sektora. Kondycja polskiego przemysłu pogarsza się w ostatnich miesiącach, na co wskazuje większość komponentów ogólnego PMI, takich jak wielkość produkcji, liczba nowych zamówień, czy eksport. Pozytywnie wygląda jednak zatrudnienie, którego wzrost co prawda zwalnia, ale wciąż utrzymuje się powyżej historycznej średniej. O ile wartość PMI jaką poznamy w środę nie odchyli się znacząco od prognoz, jej wpływ na notowania złotówki pozostanie ograniczony.
Nie licząc zamieszania wokół Grecji, którego punkt kulminacyjny przypadnie na początek tygodnia, uważać należy we wtorek, gdyż tego dnia publikowa jest informacja o inflacji w strefie euro. Choć w tym tygodniu wypada także pierwszy piątek miesiąca, to ze względu na przypadające na ten dzień święto Niepodległości w USA payrollsy nie zostaną opublikowane.
USD PLN – spodziewane umocnienie
Para z dolarem realizuje scenariusz z zeszłego tygodnia. Po wybiciu i teście poziomu 3,70 kurs kontynuował ruch w górę. Jeżeli para ta nie zanotuje osłabienia na początku tygodnia (a prawdopodobnie tak się nie stanie, gdyż w tym przypadku to dolar jest znacznie bezpieczniejszym aktywem), ruch z celem na 3,78 powinien być kontynuowany.
EUR PLN – problemy w okolicach 4,17
Para ta jest najbardziej problematyczna, jeżeli chodzi o prognozę jej zachowania w najbliższym tygodniu, gdyż trudno jest przewidzieć reakcję inwestorów na doniesienia z Grecji. Jeżeli w pierwszej części tygodnia złotówka będzie wyprzedawana, opór w okolicach 4,17 uda się wybić a kupujący zyskają wtedy silne wsparcie. Jeżeli z kolei wystąpi o wiele silniejsza presja na osłabienie euro, wtedy kurs sprowadzony może zostać w okolice dolnego ograniczenia obecnego kanału cenowego.
GBP PLN – inwestorzy celują w 6 PLN?
Kurs tej pary walutowej nie zareagował większą korektą na dotarcie do silnego oporu, jednak wciąż może się okazać, że piątkowy ruch w górę to jedynie fałszywe wybicie. O ile się tak nie stanie, to powinniśmy obserwować kontynuacje trendu wzrostowego, którego konsekwencją będzie dotarcie nawet do poziomu 6 PLN.
CHF PLN – reakcja na kanał cenowy
Polski złoty przez cały zeszły tydzień umacniał się względem franka, jednak czwartkowe dotarcie do dolnego ograniczenia kanału cenowego sprawiło, że w piątek kurs ruszył dynamicznie w górę i zniósł tygodniowy dorobek złotówki. Kurs powinien więc kontynuować ruch w górę i po przebiciu poziomu około 4,01 dotrzeć do górnej granicy kanału wypadającej w okolicach 4,10.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0