Analiza PLN – Czy opory zatrzymają wzrosty?
Podsumowanie:
- USDPLN koryguje ostatnie spadki,
- współczynniki Fibonacciego wsparciem dla euro,
- nowy szczyt na notowaniach CHFPLN,
- GBPPLN zatrzymane przez silne wsparcie,
Na parach z PLN obserwujemy ostatnio odreagowanie spadków, jedynie GBPPLN ze względu na zmieniającą się ciągle sytuację z Brexitem, konsoliduje się w okolicach wsparcia. Gdzie możemy spodziewać się końca tych korekt?
Czy cena USDPLN wróci do kanału cenowego?
Notowania dolara do polskiej złotówki zareagowały na strefę popytową wyznaczoną od punktu C korekty prostej AB=CD po której mieliśmy większe spadki. Jest to dla mnie o tyle ważny poziom, ponieważ utrzymuje on niezaburzoną sekwencję szczytów i dołków w rozpoczętym na początku kwietnia ruchu wzrostowym na USDPLN. Jego przełamanie będzie oznaczało kontynuację ruchu w kierunku południowym. Natomiast najważniejszy opór to okrągły poziom 4.00, gdzie znajduje się strefa podażowa oraz punkt D wspomnianej korekty. Warto również zwrócić uwagę na kanał cenowy, którego przebite dolne ograniczenia będzie działało jako przeszkoda dla wzrostów.
EURPLN szuka kierunku
Cena euro zatrzymała się na mierzeniu Fibonacciego 61.8% po czym nastąpiła zwyżka kursu i aktualnie testujemy strefę podażową, od której nastąpiły ostatnie bardziej agresywne spadki. Jeśli zobaczymy przebicie, następny silny opór znajduje się na poziomie 4.4600, a pierwszym pewnym wsparciem będzie strefa popytowa w okolicach ostatniego lokalnego dołka.
Nowy lokalny szczyt na CHFPLN
Jak wspominałem we wcześniejszych analizach przebicie poziomu 4.0327 oznacza dla mnie kontynuację wzrostów, na których przeszkodzie stoją kolejno strefy podażowe w rejonie poziomów 4.06 oraz 4.12. To ta druga jest dla mnie kluczowa, ponieważ cena ostatni raz pokonała ten poziom 15 stycznia, gdy SNB uwolniło kurs franka szwajcarskiego.
Sondaże kierują GBPPLN
Sytuacja na funcie jest o tyle niepewna przez sondaże dotyczące Brexitu, że powstrzymuję się od transakcji na parach z nim związanych. Niemniej jednak cena znajduje się aktualnie na dobrym miejscu do zawarcia pozycji długich, z uwagi na wielokrotnie respektowany, okrągły poziom 5.50 oraz mierzenie Fibonacciego 61.8%. Popytowa reakcja może wynieść cenę na wysokość lewego ramienia formacji głowy i ramion, co z drugiej strony będzie dobrym miejscem na sprzedaż.
W tym tygodniu nie ma żadnych kluczowych danych makro dla polskiej gospodarki, jednak sytuacja z referendum w Wielkiej Brytanii źle wpływa na wszystkie kraje strefy euro. Z tego powodu spodziewam się zwiększonej zmienności również na parach z PLN.
Komentarze 0