Analiza PLN – Reakcja na decyzję agencji S&P
Piątkowa decyzja agencji ratingowej S&P o obniżeniu ratingu Polsce do BBB+ spowodowała drastyczną wyprzedać polskiej złotówki. Ostatnie dwa tygodnie były najgorsze dla PLN od przeszło czterech lat. Ciągle obecna niepewność wynikająca z napięć politycznych sprawia, że krajowa waluta może znajdować się dalej pod presją w ciągu kolejnych tygodni.
EUR/PLN
Notowania pary EURPLN przebiły w ubiegłym tygodniu kluczowy poziom oporu w okolicach 4,40, który teraz stał się wsparciem (zasada zamiany biegunów). Z technicznego punktu widzenia inwestorzy nie powinni napotkać żadnego oporu do strefy w okolicach 4,55, gdzie z kolei będę oczekiwał wyhamowania trendu i przynajmniej większej korekty.
USD/PLN
Podobne układy obserwujemy na wszystkim parach z polską złotówką. Na notowaniach USDPLN również został przebity kluczowy opór w postaci lokalnych ekstremów, które teraz stanowią wsparcie dla notowań. Presja na osłabienie się złotówki wciąż jednak jest widoczna stąd warto szukać potencjalnych miejsc oporu, do których mogą dążyć notowania. Niemniej jednak na parze USDPLN na ten moment nie wyklarowały się konkretne poziomy stąd ruch wzrostowy pozostaje względnie nieograniczony.
CHF/PLN
Na parze CHFPLN doszło do najbardziej znamiennego wybicia, gdyż zakończony został roczny trend boczny, który wyznaczała z góry strefa podażowa, a z dołu strefa popytowa. Obecnie więc lokalne szczyty na poziomie 4,06 stanowią wsparcie, a celem dla strony popytowej pozostaje atak w okolicę 4,15.
GBP/PLN
Para GBP/PLN, jako jedyna nie pokonała w ubiegłym tygodniu żadnego oporu. Stało się tak dzięki bardzo dużej słabości brytyjskiej waluty w ostatnim czasie. Niemniej jednak także i w tym wypadku najbliższy cel dla notowań znajduje się powyżej aktualnego poziomu i jest nim równość fal wzrostowych w połączeniu z zasadą zamiany biegunów, a więc docelowo powinniśmy zobaczyć atak w okolicę 5,94.
Komentarze 0