Analiza PLN – silne umocnienie pod koniec tygodnia
W perspektywie całego tygodnia PLN znacząco się umocnił, jednak to dopiero ostatni dzień zaważył o tygodniowym ruchu – jeszcze w czwartek bowiem indeks polskiej waluty znajdował się na minusie. Fala umocnienia przeszła po przesłaniu przez Greków propozycji reform, które w ogromnej mierze zgadzały się z tymi, proponowanymi wcześniej przez europejskich kredytodawców. Ostatecznie, złotówka w minionym tygodniu zanotowała ponad 1-procentowy wzrost i umocniła się do wszystkich głównych walut, przede wszystkim do funta(+2,5%) i dolara (+2,2%%).
Wszystko wskazuje na to, że problemy, jakie polskiej walucie przynosiła dotąd Grecja mogą się skończyć, gdyż osiągnięcie porozumienia w weekend jest bardzo prawdopodobne. Umocnienie z piątku powinni być w takim razie kontynuowane, gdyż to właśnie doniesienia z południa Europy osłabiały złotówkę w ostatnich tygodniach.
W miniony wtorek i środę miało miejsce posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, po którym ta ogłosiła swoją decyzję. Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła stóp procentowych w kraju, utrzymując je na najniższym poziomie w historii. Decyzja ta była szeroko oczekiwana przez rynek, stąd też złoty nie zareagowały na tą informację. Z komunikatu RPP wynika również, że Rada w najbliższych miesiącach nie zmieni stóp procentowych, gdyż z jednej strony, deflacja spowodowana jest niskimi cenami surowców i powoli ustępuje, a z drugiej wzrosty gospodarczy w Polsce i poprawa warunków w strefie euro powodować będą pozytywną presję na wzrost cen.
W najbliższym tygodniu poznamy dane o inflacji w kraju – oczekiwana jest delikatna poprawa, gdyż według prognoz spadek cen spowolnić ma z 0,9% do 0,8% w ujęciu rocznym.
USD PLN
W zeszłym tygodniu pisałem, że celem dla ewentualnego umocnienia jest poziom 3,71 PLN i tak też się rzeczywiście stało. Wsparcie w tej okolicy nie powinno ograniczać sprzedających, szczególnie gdy z UE napłynie informacja o osiągnięciu porozumienia. W takim przypadku dolar potanieć powinien nawet o kolejne 10 groszy.
EUR PLN
Potencjał spadkowy tej pary jest ograniczony, gdyż podczas greckiego zamieszania wyprzedawana była nie tylko złotówka, ale również euro (jest to zresztą waluta w stosunku do której złoty zyskał najmniej). Dla dalszego spadku kursu euro poziom 4,15 PLN jest celem minimum na ten tydzień, jednak mimo, że znajduje się w tym miejscu dość silne wsparcie to nie wykluczone, że kurs spadać będzie dalej w kierunku 4,10 PLN.
GBP PLN
Zachowanie GBPPLN w tym tygodniu jasno wskazuje, że wycieczka kursu powyżej poziomu 5.86 spowodowana była jedynie awersją do ryzykownych aktywów (złotego) spowodowaną Grecją. Teraz, po przebiciu wsparcia na tym poziomie kolejny taki poziom znajduje się dopiero na wysokości 5,72 PLN. Od góry kurs ograniczony jest oporem na wspomnianym na początku poziomie.
CHF PLN
Kurs franka wybił się w piątek z wzrostowego kanału cenowego w dół, co spowodowane było nie tylko pozytywnym zachowaniem złotówki, ale również faktem, że to m.in. do franka uciekał globalny kapitał. Teraz, gdy niepokój opada frank może zanotować szerokie osłabienie, co objawi się długotrwałym spadkiem jego kursu w stosunku do złotego poniżej 4 PLN.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0