Analiza PLN – W oczekiwaniu na referendum
Podsumowanie:
- USDPLN testuje punkt D oraz wraca do spadków,
- EURPLN niweluje ostatnie wzrosty,
- zdecydowana zwyżka kursu CHFPLN,
- fundamenty wypełniają technikę na GBPPLN?
Już w czwartek 23 czerwca w Wielkiej Brytanii odbędzie się referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Takie wydarzenie nie może przejść bez echa na rynku walutowym, dlatego inwestorzy spodziewają się większej zmienności i podwyższonego ryzyka. Widać to również po podniesieniu poziomu depozytów zabezpieczających przez większość brokerów.
Dokładniej sytuację omówili Szymon oraz Robert w webinarium, które polecam: https://investio.pl/webinaria/jak-zarobic-na-brexicie-20160616. Ja natomiast przedstawię techniczne podejście do par walutowych z PLN.
Podażowe cienie prognozują głębsze spadki?
Notowania USDPLN osiągnęły poziom 4.00, który jak wspominałem w poprzedniej analizie jest dla mnie kluczowym miejscem, gdzie cena powinna zawrócić. Formacja spadającej gwiazdy oraz fakt, że kurs nie przebił ostatniego szczytu są sygnałami słabości kupujących, co może oznaczać głębsze spadki. Potwierdzeniem będzie jednak dopiero wybicie ostatniego lokalnego dołka na poziomie 3.78. W wypadku wzrostów najsilniejszym oporem są nadal rejony 4.00 złoty za dolara.
Strefa podażowa powstrzymuje wzrosty
Wykres EURPLN przedstawia podobną sytuację do USDPLN, również nie pokonaliśmy ostatnich szczytów oraz właśnie obserwujemy podażowe odreagowanie. Tutaj jednak sytuacja jest dużo bardziej powiązana z nadchodzącym referendum, dlatego do czwartku spodziewam się wahań ceny pomiędzy najbliższymi strefami wsparcia i oporu.
Frank szwajcarski znacząco drożeje w stosunku do PLN
W ciągu ostatniego tygodnia byliśmy świadkami dużych wzrostów na notowaniach CHFPLN, byki powstrzymała dopiero silna strefa podażowa wyznaczona na poziomie ostatnich szczytów. Minione dni przyniosły jednak odreagowanie, które sięga już prawie mierzenia Fibonacciego 61.8% ostatniego ruchu. To miejsce potwierdzone dodatkowo wsparciem wyznaczonym na podstawie zasady zmiany biegunów jest dobrą okazją na zawarcie pozycji długich, gdyż cena może kontynuować rozpoczętą tendencję i respektować wzrostowy kanał cenowy.
RGR na notowaniach GBPPLN?
Sytuacja z funtem brytyjskim jest o tyle napięta, że ryzyko związane z inwestycjami na tej walucie jest dla mnie zbyt duże. Aczkolwiek trudno nie zwrócić uwagi na wypełnienie się formacji głowy i ramion na notowaniach GBPPLN. Jeśli scenariusz się zrealizuje powinniśmy zaobserwować większe spadki, na których przeszkodzie stoi silna strefa wsparcia w okolicy okrągłego poziomu 5.50. Natomiast dalsze wzrosty mają na swojej drodze liczne strefy podażowe, pierwsza na wysokości ostatniego szczytu, a następne odpowiednio na poziomach 5.92 oraz 6.09.
Jak już wspomniałem we wstępie rynek z niecierpliwością oczekuje decyzji Brytyjczyków, przez co ruchy na notowaniach stają się chaotyczne. Warto jednak zwracać uwagę na kluczowe techniczne poziomy, ponieważ fundamentalne informacje często są z nimi zgodne.
Komentarze 0