Analiza PLN – w trudnym tygodniu polski złoty na zero
Pary walutowe z PLN były w tym tygodniu (szczególnie w czwartek) bardzo zmienne i podlegały silnym wahaniom, jednak ostatecznie ruchy te się zbilansowały, a indeks złotego jedynie nieznacznie zmienił swoją wartość. Co ciekawe, wysoka zmienność wynikała z działań EBC, toteż euro było jej powodem, a jednak para EURPLN uległa w tym tygodniu najmniejszej zmianie (jedynie 1%). Najsilniej wzrósł kurs CHFPLN (+1,7%) z kolei najwięcej stracił USDPLN (-1,5%).
Choć poznaliśmy w tym tygodniu ważne dane z gospodarki (lepszy niż oczekiwano wzrost PKB w 3 kwartale oraz słabsze od przewidywań PMI z przemysłu), to jednak nie miały one większego znaczenia dla kursu złotówki. Ważna była za to decyzja RPP – oczywiście nie z powodu jej nieprzewidywalności a tego, że była to ostatnia decyzja w bieżącym składzie. Już w styczniu wybrani zostaną nowi członkowie, a mamy wszelkie podstawy by oczekiwać, że PiS wybierze takie osoby, które (zachowując naturalnie niezależność – to nie ulega wątpliwości…) skore będą do dalszego obniżania stóp procentowych i tym samym „wspierania” działań rządu.
USD PLN
Czwartkowy ruch na USDPLN wynikał głównie z dostosowania jego wartości, do zmiany na EURUSD i USDPLN. Pomogło to jednak odreagować ostatnie wzrosty i z niewielkim opóźnieniem zrealizować formację klina. Teraz ważne jest zachowanie kursu w najbliższych dniach, gdyż inwestorzy mogą z jednej strony odreagować silny ruch, a z drugiej kontynuować korektę.
EUR PLN
Tak silne umocnienie euro wynika głównie z dużego rozczarowania działaniami EBC. Na rozluźnienie polityki monetarnej w strefie euro inwestorzy czekali już od kilku miesięcy, i choć rzeczywiście do tego doszło, to zabrakło ilościowego zwiększenia QE, co doprowadziło do ogromnej fali umocnienia europejskiej waluty. W najbliższych dniach inwestorzy powinni przynajmniej w części odreagować ten wzrost.
GBP PLN
Funt, podobnie jak dolar, uległ w drugiej połowie tygodnia osłabieniu względem polskiej waluty, co pozwoliło kursowi zejść poniżej poziomu 6 PLN. Długie cienie poniżej obecnego poziomu sugerują jednak, że inwestorzy spróbują ponownie wzbić się ponad tą barierę.
CHF PLN
Frank podąża zwykle za euro, a to pozwoliło parze CHFPLN przebić w tym tygodniu bardzo ważny opór. Bardzo prawdopodobny w tym tygodniu jest ruch korygujący ostatnie wzrosty, który zatrzyma się w okolicach przebitego oporu. O ile kurs zareaguje tam i odbije, CHFPLN będzie najprawdopodobniej kontynuował umocnienie.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0