Analiza PLN – wszystko zależy od Greków
W związku z wydarzeniami zeszłego tygodnia, czyli ogłoszeniem referendum w sprawie porozumienia Grecji z kredytodawcami i zerwaniu negocjacji przez tych drugich, polska waluta już na początku uległa zdecydowanemu osłabieniu. W dalszej części tygodnia udało się te straty w części odrobić i ostatecznie złoty stracił na wartości w skali tygodnia jedynie 0,5%. Największe osłabienie postępuje wciąż w stosunku do dolara złotówka straciła tym razem kolejne niemal 3 grosze, czyli 0,7% swojej wartości. Globalny odwrót od funta, jaki trwa już drugi tydzień, doprowadził za to do 0,4-procentowego umocnienia się złotówki do tej waluty.
Biorąc pod uwagę, że w nadchodzącą niedzielę odbywa się referendum w sprawie przyjęcia lub odrzucenia pakietu reform proponowanych przez europejskich kredytodawców, polski złoty może znaleźć się pod presją wzrostu globalnej awersji do ryzyka (w przypadku gdy Grecy przegłosują “NIE”) lub jej spadku (gdy Grecy w większości zagłosują na “TAK”). Aby lepiej poznać przyczyny i skutki jutrzejszych wydarzeń zapraszam do innego naszego tekstu, w którym sytuacja ta jest szeroko opisana.
W mijającym tygodniu opublikowano jedynie jedne ważne dane dotyczące polskiej gospodarki. Okazało się, że wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wyniósł w czerwcu 54,3 pkt, odbijając od najniższego poziomu w tym roku (52,4 pkt). Wpłynęły na to wszystkie komponenty tego wskaźnika, za wyjątkiem poziomu zatrudnienia. Zatrudnienie co prawda wzrosło, jednak dynamika tego wzrostu słabnie już od 3 miesięcy. W czerwcu polski przemysł zanotował najszybszy przyrost produkcji w ciągu ostatnich 5 miesięcy. Jednocześnie, inflacja kosztów produkcji pozostaje dodatnia, jednak wciąż spadają ceny wyrobów gotowych.
W najbliższym tygodniu ma miejsce posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, nic jednak nie wskazuje, że Rada zmieni stóp procentowych w kraju. Stąd też wpływ tego wydarzenia na notowania złotówki pozostaje ograniczony.
USD PLN – scenariusz zrealizowany
Kurs tej pary zrealizował w pełni scenariusz z zeszłego i poprzedniego tygodnia, a po dotarciu do strefy 3,78-80 PLN ruch ten został odreagowany. Strefa ta jest dość silnym oporem, jednak w przypadku gdy Grecy zagłosują na “NIE” zostanie najprawdopodobniej przebita. Celem dla ewentualnego umocnienia złotówki pozostaje poziom około 3,71 PLN, choć niewykluczone, że na fali pozytywnych nastrojów napędzonych greckim “TAK” wartość dolara spadnie do 3,65 PLN.
EUR PLN – tydzień konsolidacji
Wyrażony w złotówkach kurs euro niemal się nie zmienił od jego dynamicznego skoku w niedzielę wieczorem. Wynika to z faktu, że presja na osłabienie euro i złotówki wynikająca z zamieszania w Grecji jest niemal identyczna. Podobnie wyglądać to powinno w nadchodzącym tygodniu, choć oczywiście w wypadku zwycięstwa w greckim referendum eurosceptyków to polski złoty wyprzedawany będzie w pierwszej kolejności.
GBP PLN – osłabienie funta nie potrwa długo?
Kurs GBP/PLN dotarł do strefy, która jeszcze nie dawno była dla notowań silnym oporem. W normalnych warunkach trwałe odbicie w tym miejscu w górę byłoby naturalne, biorąc pod uwagę jednak, że niedzielne wydarzenia zaburzyć mogą ten obrazek, trzeba się przygotować na dwa scenariusze. Pierwszym z nich jest luka spadkowa, która otworzy notowania poniżej tej strefy, drugim jest luka w górę, czyli faktyczne odbicie. Skala początkowej reakcji będzie jednak najprawdopodobniej przesadzona (podobnie jak tydzień temu) i do końca tygodnia inwestorzy dostosowywać będą kurs tej pary walutowej do nowych warunków
CHF PLN – reakcja na kanał cenowy
Na notowaniach tej pary walutowej widzieliśmy zdecydowaną presję na odreagowanie niedzielnej luki, jednak po dotarciu do dolnego ograniczenia wzrostowego kanał cenowego kurs po raz kolejny zareagował. Wskazuje to na trwanie długoterminowej tendencji wzrostowej, jakiej podlega para CHF/PLN.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0