Analiza porównawcza Investio – prostota i przejrzystość
Z przyjemnością informujemy, że uruchomiliśmy dla Was kolejną funkcjonalność serwisu, którą jest analiza porównawcza Investio!
Jest to następny krok analizy fundamentalnej, który powinien zostać dokonany po pierwszej selekcji papierów wartościowych. Analiza fundamentalna jest procesem bardzo złożonym, długotrwałym i skomplikowanym. Investio robi wszystko, aby proces ten przebiegał łatwo i przyjemnie. Po pierwszej selekcji spółek, do której idealnie nadaje się nasz Stock Screener możemy przejść na podstronę sektora każdej ze spółek i sprawdzić jej relatywną sytuację względem konkurencji z branży. Dla przykładu skorzystajmy z szablonowej „Strategii inwestora ostrożnego” zawartej w naszym skanerze akcji.
Jak widać, szablonowa strategia Investio zawęziła nam analizę do wąskiej grupy 3 spółek, które mogą stanowić potencjalne okazje inwestycyjne. Przyjrzyjmy się zatem sytuacji jednej wybranej spółki – #EKP. Klikając na ticker wybranego przedsiębiorstwa w Stock Screenerze przenosimy się na podstronę spółki gdzie znajdziemy podstawowe informacje na jej temat: dane rynkowe, sprawozdanie finansowe, wskaźniki i inne. Z tej strony mamy możliwość przeniesienia się do strony umożliwiającej analizę pionową i poziomą bilansu i rachunku zysków i strat, o której pisaliśmy już tutaj, oraz podstrony przedstawiającej sektor do którego należy dana spółka. Wszystko przedstawiono na poniższym rysunku. Zachęcamy do poświęcenia szczególnej uwagi na kilka elementów zaznaczonych kolorowymi prostokątami.
Na samej górze (kolor czerwony) strony umieszczono wykres indeksu branżowego skonstruowanego specjalnie dla Was przez Investio.
Bazą porównawczą dla każdego indeksu jest data 03.01.2005 (pierwsza sesja giełdowa w 2005 roku), wartość początkowa każdego sektora branżowego wynosiła 100. Za pomocą tego wykresu w dość łatwy sposób możemy ocenić jak w ostatnim czasie kształtowała się sytuacja danej gałęzi gospodarki. Intuicja podpowiada, aby wybierać liderów tych branż, które znajdują się w dobrej kondycji gospodarczej. W naszym przykładzie kondycja sektora Budownictwo, do którego należy spółka #EKP cechuje długoterminowym trendem spadkowym. Jak wszyscy zapewne wiecie, ten sektor gospodarki znajduje się obecnie w ciężkiej kondycji finansowej, prawdopodobnie większość z Was słyszała o postępowaniach upadłościowych takich spółek jak #PBG, czy też #HBP. Naszym celem jest poszukiwanie interesujących spółek należących do mocnych sektorów gospodarczych, z pewnością w tym momencie nie możemy tak powiedzieć na temat Budownictwa. Część inwestorów mogłaby próbować tzw. procesu „łapania noży” stosując podejście kontrariańskie, niemniej jednak przy tak dynamicznym trendzie spadkowym taka taktyka może przynieść znaczne straty – to że ceny spadły o 60% nie oznacza wcale że nie mogę spaść jeszcze o 20 p. procentowych. Przejdźmy teraz do naszego rankingu.
Najważniejszą częścią podstrony sektorów jest ta zaznaczona na zielono.
W tym miejscu zawarta jest tabela spółek wraz z ich wskaźnikami fundamentalnymi. Drugi wiersz przedstawia średnie branżowe danego sektora (zaznaczono kolorem niebieskim). Są to średnie z obciętymi dwoma decylami spółek o ekstremalnych wielkościach wskaźników. Wiersz ten jest bazą porównawczą dla rankingu prezentowanego w tej części. Jak powstaje ten ranking? Zasada jest bardzo prosta, jeżeli dana spółka ma „lepszy” poziom danego wskaźnika otrzymuje ilość punktów w wysokości rangi (zaznaczono kolorem żółtym), w przypadku gdy przedsiębiorstwo posiada „gorszą” wartość wskaźnika otrzymuje zero punktów. Rangi domyślnie ustawione są na poziomie „1” – jeżeli dany inwestor przykuwa większą wagę do wybranych wskaźników może zwiększyć im daną rangę zmieniając wartość w żółtych polach. Domyślnie spółki na podstronach sektorów posortowane są malejąco po wielkości pola „suma punktów”. W związku z powyższym, na samej górze prezentowane są teoretycznie najmocniejsze, najbardziej konkurencyjne spółki z danej branży. W przypadku gdy cały sektor cechuje się dobrymi wynikami i jeżeli wybrana przez nas za pomocą Stock Screener’a spółka znajduje się na szczytach rankingu danego sektora mamy do czynienia z potencjalną okazją inwestycyjną. Jak widać spółka #EKP zajmuje obecnie 2. miejsce w rankingu Investio, gdzie każdy wskaźnik ma domyślnie przypisaną wagę na poziomie 1, niestety sektor gospodarki w którym spółka operuje stawia pod znakiem zapytania słuszność inwestycji.
Czy to koniec analizy?
Niestety nie, ale jesteśmy już blisko. Do tej pory udało nam się wybrać grupę spółek o interesujących poziomach wskaźników fundamentalnych, sprawdzić, czy znajdują się one w sektorach o dobrej kondycji gospodarczej oraz czy zajmują one wysokie pozycje w naszych rankingach. Jeżeli na te pytania odpowiedzi są twierdzące pozostaje nam przyjrzeć się bliżej sprawozdaniom finansowym spółki, prezentowanymi na jej podstronie na Investio. Za pomocą wspominanej wcześniej porównywarki sprawozdań finansowych możemy dokonać również analizy poziomej i pionowej bilansów wybranych przez nas spółek. Dopiero wtedy, jeżeli nasze analizy nadal będą wskazywały potencjalną okazję inwestycyjną – jest czas na zakupy.
UWAGA: dla osób chcących przeanalizować zachowanie oraz fundamenty określonej grupy papierów wartościowych udostępniliśmy możliwość tworzenia autorskich branż, serdecznie zachęcamy do analiz!
W tym miejscu chcielibyśmy zapewnić Was o dalszym rozwoju części fundamentalnej serwisu Investio, możemy zdradzić, że kolejny etap naszego rozwoju to dział wycen. Bądźcie z nami!
Komentarze 0