Analiza techniczna #EURGBP, #WTI – 09.05.2014
#EURGBP
Euro traci na wartości po wczorajszych słowach Draghiego, w których oświadczył, że na kolejnym posiedzeniu (za miesiąc) EBC będzie gotowe do podjęcia działania (obniżka stóp procentowych lub europejskie QE). Spowodowało to, że na parze z funtem cena ponownie znalazła się na bardzo silnym wsparciu.
Zniesienie 61,8% z interwału dziennego potwierdzone przez dwa zniesienia zewnętrzne 161,8% korekt wzrostowych daje niezwykle silne zgrupowanie poziomów Fibonacciego. Dodatkowo kurs widocznie respektuje wyznaczone linie Pitchforka. Obecnie prawa linia jest wsparciem po którym kurs poruszał się od kilku miesięcy. W tym momencie cena spotkała się skrzyżowaniu obu tych ważnych wsparć – gdyby nie zwracać uwagi na fundamenty to jest to idealne miejsce do zakończenia korekty (trwający ponad rok trend spadkowy ma właśnie taki charakter) potrójnym dnem i rozpoczęcia nowego impulsu. Patrząc jednak, że rynek wycenia obecnie ewentualną obniżkę stóp procentowych to dno może się pogłębić, jednak taki ruch może mieć charakter fałszywego wybicia, gdyż warto pamiętać, że funt również w ostatnim czasie jest bardzo dowartościowany przez inwestorów, a wcześniejsze takie działanie EBC zmieniło jedynie chwilowo nastawienie wobec euro.
Dodatkowo RSI na interwale dziennym znajduje się na poziomach wyprzedania. W mojej ocenie zasięg ewentualnego fałszywego ruchu nie powinien być przekroczyć 0,8126 – w innym przypadku spodziewałbym się zejścia nawet do 0,7987.
#WTI
Rynek ropy WTI zgodnie z założeniami kształtuje formację podwójnego szczytu. Obecnie po dotarciu do strefy popytowej rynek koryguje spadki, a zasięg korekty pokaże jak silna i zdeterminowana na rynku jest podaż, gdyż czynnik w postaci możliwego konfliktu na wschodzie dalej budzi niepokój wśród inwestorów. Również niewiadoma jest reakcja Rosyjskich władz na przygotowywane przez kraje Unii Europejskiej sankcje, które mają być nałożone na niektóre rosyjskie przedsiębiorstwa.
Przyglądając się bliżej obecnej korekcie można dostrzec sygnały jej zakończenia w postaci formacji świecowej (zasłony ciemnej chmury) oraz zrealizowania zasięgu 127,2%. Byłaby to nowa największa korekta w trendzie spadkowym, gdyż poprzednia równość została wybita – jednak ruch zniósł jedynie 38,2% spadków, co dopiero po przekroczeniu tego zniesienia byłoby sygnałem alarmującym.
Fundamenty w postaci rosnących zapasów ciągle faworyzują spadki cen ropy w USA i taka tendencja powinna zostać w najbliższych tygodniach utrzymana, jednak dynamika trendu może zostać nieco osłabiona, gdyż przed ceną znajduje się kilka kluczowych poziomów wsparcia (rys. 3).
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0