Analiza techniczna #EURJPY, #USDJPY, #Nikkei225 – 19.02.2014
Na parach z jenem w dalszym ciągu trwa korekta, co jest wynikiem umacniającej się waluty Japonii, która silniej niż inne aktywa, uważane za bezpieczne przystanie, reaguje na kłopoty rynków wschodzących. Umocnienie jena wpływało w ostatnich tygodniach również na słabsze zachowanie głównego indeksu na japońskiej giełdzie – Nikkei225, podczas gdy amerykańskie indeksy (np. S&P500) znowu przymierzają się do ataku na rekordowe poziomy.
Inwestorzy czekają na dzisiejszą publikację minutek z ostatniego spotkania FOMC, które publikowane będą o godzinie 20:00, spodziewając się informacji na temat dalszego luzowania ilościowego i wpływu ostatnich gorszych danych z rynku pracy na decyzje Rezerwy Federalnej.
#EURJPY
Euro obroniło największą korektę w trendzie wzrostowym, a także linię trendu, co daje szanse na kontynuację ruchu w górę. Kurs również znalazł się powyżej strefy oporu, która obecnie będzie wsparciem dla ceny. Ewentualna druga fala korekty nie powinna znacznie pogłębić aktualnego dołka i znaleźć wsparcie w strefie w okolicy 135 jenów za euro.
W krótszym terminie obecny ruch powinien zostać kontynuowany przynajmniej do 142-143, a ostatecznie decydującym oporem będzie zniesienie 78,6%.
#USDJPY
Na parze z dolarem wybroniona zostało pierwsze zgrupowanie ważnych mierzeń Fibonacciego, a obecnym wsparciem dla ceny jest strefa w okolicy 101,50. Tygodniowa świeca z przed 2 tygodni (formacja młota), dała sygnał zakończenia korekty i dopiero przebicie obecnych dołków zaneguje taki scenariusz. Podobnie jak na #EURJPY, ewentualna dalsza przecena powinna znaleźć ostateczne wsparcie w okolicy psychologicznej bariery 100 jenów za dolara, gdzie wypada zniesienie 61,8% oraz inne ważne z punktu widzenia analizy technicznej miejsca (rys. 4).
Na interwale H4 tworzą się potencjalne formacje, które mogą dać sygnał do odwrócenia trendu spadkowego (korekty spadkowej wyższego rzędu). Wyznaczyć można formację głowy i ramion, z którą obecnie mierzy się rynek. Inaczej spoglądając cena tworzy po prostu formację trójkąta, w którego wybicie określi dalszy kierunek.
#Nikkei225
Spadki na japońskim indeksie nie dotarły do zniesienia 61,8%, co zazwyczaj skutkuje cofnięciem notowań do zniesienia poprzedzającego już przebite (w tym wypadku do 38,2%). Przetestowany został wcześniej wybity kanał cenowy wraz ze strefą popytową/podażową i w tym momencie te opory będą determinować dalszy trend – oczywiście w zgodzie z trendem panującym na parach walutowych z jenem.
W razie dalszych wzrostów uwagę należy zwrócić na poziomy zaznaczone na rys. 7 , gdzie notowania z dużym prawdopodobieństwem zareagują przynajmniej korektą (szczególnie ważne jest zniesienie 61,8%)
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0