Analiza techniczna – #EURPLN, 05.09.2012
Na rysunku 1 zaprezentowałem wykres #EURPLN w ujęciu dziennym. Po długim pobycie w kanale spadkowym (od 1 czerwca 2012) cenie udało się go opuścić, wyrysowując dość znaczącą korektę wzrostową.
Istotne przyspieszenie miało miejsce dopiero po potwierdzonym przekroczeniu (zamknięcie dziennej świecy powyżej określonej ceny) okrągłego poziomu 4.10. Cena szybko zwyżkowała w okolice 4.20. W tej okolicy wypadał poprzedni lokalny szczyt z 24.07.2012. Wczoraj kurs #EURPLN próbował przebić 4.20, jednak próba została zakończona niepowodzeniem. Skutkuje to wyrysowaniem spadającej gwiazdy na wykresie świecowym, w celu potwierdzenia formacji należy poczekać do powstania kolejnej świecy podażowej. Poziomem wsparcia cały czas zostaje okrągły poziom 4.10, przy którym wypada również zniesienie 61.8% Fibonacciego.
Na rysunku 2 przedstawiającym #EURPLN w ujęciu czterogodzinnym, widzimy dokładniej powstający obecnie obszar konsolidacji wokół poziomu 4.20.
Czy możemy oczekiwać umocnienia się złotego?
Z punktu widzenia analizy technicznej jest to możliwe, szczególnie jeśli popatrzymy na wykres dzienny. Z drugiej strony kurs złotego zależy przede wszystkim od globalnych nastrojów na rynkach (czyt.: tego co dziś na konferencji powie Mario Draghi, czy ogłosi programu skupu obligacji? Jeśli tak, to jaką będzie miał on formę?). Złotówka jest silnie powiązana ze strefą euro a informacje stabilizujące wspólną walutę doprowadzają również do spadków na #EURPLN. Dlatego, dopóki nasza waluta będzie w tym samym egzotycznym koszyku co czeska korona oraz węgierski forint, jej wartość będzie ściśle uzależniona od wyceny #EURUSD.
Na sam koniec warto wspomnieć o wczorajszej decyzji RPP o pozostawieniu stóp procentowych na tym samym poziomie (zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów). Rynki finansowe oczekują jednak, że do obniżki stóp dojdzie podczas październikowych obrad, z pewnością ta informacja jest przez rynki dyskontowana i przyczynia się do osłabienia polskiego złotego.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0