Analiza techniczna – EUR/USD, cd. 1
W dniu dzisiejszym rynek ostatecznie dotarł do poziomu przewidywanego w poprzednim poście. Na początku jednak chciałbym pokazać wykres jeszcze z wczoraj jak rynek dał okazję spóźnialskim do wejścia na rynek EUR/USD.
Jak widać na rysunku 1, zrealizował się pierwszy scenariusz z poprzedniego posta, a mianowicie, że rynek okaże słabość i podąży do poziomu 1.3450. Przebicie wsparcia wyznaczonego przez formacje harmoniczną oraz inne współczynniki Fibonacciego było dynamiczne i pewne. Takie sytuacje oznaczają, że rynek nie ma wątpliwości gdzie chce iść. Nie mnie jednak dał jeszcze dwukrotnie okazję do sprzedaży. Jeden z nich widzimy właśnie na przytoczonym wykresie – miejsce oznaczone strzałką w dół. Cena jedynie dotarła do poziomów i się od nich odbiła, świetnie było to widać na niższych interwałach czasowych.
Na rysunku 2 widać natomiast wykres 4 godzinowy EUR/USD. Na poziomie 1.3464 – 1.3434 zgrupowanych jest minimum 4 ważne współczynniki Fibonacciego, które tworzą silne wsparcie dla kursu tej pary walutowej.
Zielonymi prostokątami oznaczono geometrię 100%, oznacza to, że odcinek AB jest równy odcinkowi CD. Geometria 100% służy do porównywania fal w tym samym kierunku – najczęściej korekt, ze względu na ich specyficzne zachowania. W tym przypadku zmierzone zostały fale, które są zgodne z panującym trendem, tak więc należy brać pod uwagę, że skuteczność jest mniejsza, nie mnie jednak warto zwrócić na to uwagę.
Trzy poziomy Fibonacciego to 0.707, 1.13 oraz 1.618. Pierwszy jest zniesieniem wewnętrznym z całego ruchu wzrostowego, który jest aktualnie korygowany. Jak już nieraz wspominano, dla pary walutowej ten współczynnik Fibonacciego jest niezwykle istotny. Idąc dalej mamy zniesienia wewnętrzne 1.13 oraz 1.618. Z czego drugi jest podstawowym i najważniejszym (obok 0.618) współczynnikiem Fibonacciego.
Dodatkowo wyznaczono kanał cenowy. Przy dolnym ograniczeniu kanału są zaznaczone dwie linie, od jednej cena się odbiła już teraz – jest to równoległa linia do linii trendu. Natomiast druga jest linią poprowadzoną po minimach i jest alternatywą po przełamaniu kanału – fałszywe wybicie z niego może zatrzymać się właśnie na tej linii.
Podsumowując, aktualnie wydaje się, że euro powinno umacniać się względem dolara amerykańskiego, jednak brakuje takiego sygnału w świecach japońskich. Należy bacznie obserwować zachowanie tej pary walutowej, należy też pamiętać, że aktualne spadki trwają nieprzerwanie od trzech dni i rynek wydaje się być wyprzedany.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 1
Analiza techniczna – EUR/USD cd.2 – Investio.pl
[…] Analiza techniczna – EUR/USD cd. 1 […]