Analiza techniczna – #EURUSD, H4, 3.08.2012
Czwartkowa wypowiedź prezesa Europejskiego Banku Centralnego wywołała spadek pary walutowej #EURUSD o 230 punktów w ciągu pół godziny. Oczywiście nie pozostało to bez wpływu na formacje cenowe. Wiele kanałów i poziomów wsparcia zostało przełamanych, a na ich miejsce zaczęły powoli tworzyć się nowe.
Rysunek 1. przedstawia pierwsze istotne połączenie dwóch kolejny dołków, na które warto zwrócić uwagę. Sam kanał wzrostowy – bez kontekstu – nie jest jeszcze sygnałem ani do otwarcia pozycji długiej ani krótkiej, zwraca jedynie uwagę na aktualnie panujący trend.
Jeden z poziomów Fibonacciego może być punktem odbicia. Na razie cena wahała się mniej lub bardziej na każdym z nich (co wyraźniej widać na rysunku 2.) i nie osiągnęła 61.8% poprzedniego ruchu.
Patrząc pod innym kątem, cena z ostatniego miesiąca tworzy układ odwróconej głowy z ramionami (rysunek 3.). Bardzo niewyraźna jest linia szyi, bowiem szczyt przy prawym ramieniu teoretycznie powinien być niższy niż ten przy lewym. Osłabia to formację, za to ramiona znajdują na bliskich poziomach – równica niecałych 30 punktów – a to zwiększa szanse, że oRGR będzie przez rynek respektowane. Zależnie od tego, którą linię szyi uznamy za właściwą, cel takiego ruchu może wynosić 1.2605 albo 1.2770.
Warto też zauważyć, że weekendowa luka z 22.07.2012 została zamknięta, co na #EURUSD wcale nie jest regułą. Aktualna wymowa wykresu jest raczej bycza niż niedźwiedzia, może się to jednak szybko zmienić.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 4
Tmsnoo
Odnośnie tego oRGR to muszę zaprotestować. Ja cały czas uczyłem się, że jeśli szczyty przy prawym ramieniu są wyższe od tego po lewej to formacja zyskuje na sile. Na logikę również ma to sens, bo widać że cena tworzy nowe maksima pokazując dany kierunek. Ale może to ja się źle uczyłem. Może rozwiniesz bardziej temat.
Marcin Tuszkiewicz
Linia szyi (a o niej mowa) powinna być nachylona przeciwnie do sugerowanego wybicia. Ramiona powinny być na podobnym poziomie cenowym, więcej: http://investio.pl/blog/formacja-glowy-i-ramion/
Piotr
Hmm. A Ja czytałem podobnie jak Tmsnoo że jeżeli linia szyi przy prawym ramieniu ma wyższy szczyt niż przy lewym to formacja zyskuje na sile. Wtedy jednak przy przełamaniu lini szyi ruch w górę jest krótszy i mniej opłacalny. Czytałem to w analizie technicznej rynków finansowych J. Murphy-iego
Marcin Tuszkiewicz
Murphy faktycznie pisze, że „wznosząca się linia szyi jest oznaką większej siły rynku”, z doświadczenie jednak wiem, że lepsze okazje generuje zniżkująca linia szyi, ze względu na fakt, że wybicie z niej jest łatwiejsze do zinterpretowania. Ruch jest bardziej dynamiczny oraz jednostajny.