Analiza techniczna #EURUSD, #USDNOK, #WIT, #Brent, #Złoto, #Srebro – 06.02.2014
#EURUSD
Europejski Bank Centralny postanowił dzisiaj pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,25%, a podczas konferencji Mario Draghi oznajmił, ze EBC nie podejmie na razie żadnych dodatkowych działań, na co euro zareagowało silnym umocnieniem. Po utworzeniu formacji podwójnego dna, cena powróciła powyżej linii trendu wzrostowego. Miejscem odwrotu było zniesienie 50% spadków z 2011-2012r. i oznaczać może to ponowne podeście pod zniesienie 61,8%, czyli atak na grudniowy szczyt. W krótszym terminie okazji do kupna szukać można po cofnięciu ceny do przebitej linii trendu w okolicach 1,3575. Istotnym bodźcem do kolejnego ruchu na tej parze będą publikowane jutro dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym w USA.
#USDNOK
W kluczowym miejscu znajdują się notowania pary #USDNOK. Cena aktualnie testuje od góry przebity opór, który przez dłuższy czas stanowił górne ograniczenie konsolidacji. Obrona tej strefy stwarza szansę mocnego ruchu w górę, a udany atak na zniesienie 50% spadków z 2009r. otworzy w dłuższym terminie drogę do ceny 6,53 (zniesienie 61,8%).
#WTI
Zapasy ropy w zeszłym tygodniu zwiększyły się o 0,4 mln baryłek, co jednak było wartością pięciokrotnie mniejszą niż zakładał rynek, dlatego stanowiło to dodatkowy impuls wzrostowy. Obecne zwyżki cen spowodowane są głównie uciążliwą zimną w Stanach, przez którą część produkcji ropy została wstrzymana. Nie zmienia to jednak ogólnej sytuacji makroekonomicznej determinującej ten rynek – spowolnienie gospodarcze w Chinach, perspektywy rosnącego wydobycia ropy w USA, a także duże zapasy irańskiej ropy, która w razie zniesienia obecnych sankcji nałożonych na ten kraj może zostać „uwolniona” powodując nadwyżkę podaży.
Druga fala wzrostowa korekty powinna zakończyć się w okolicy zniesienia 50% i 200-okresowej średniej. W dłuższym terminie cały czas celem jest cena $85.
Zejście ceny poniżej strefy przy cenie $96-95 da sygnał zakończenia korekty. Zbliżające się odwrócenie sygnalizowane jest przez słabnący rynek, co objawia się w powstałej dywergencji na wskaźnikach m.in. RSI i AO.
#Brent
Cena europejskiej odmiany ropy utworzyła formację podwójnego dna, jednak wzrosty cały czas ogranicza strefa na zniesieniu 38,2%, która jest kluczowa dla dalszych wzrostów. Jej trwałe przełamanie może doprowadzić cenę nawet do $110-111.
#Złoto
Cena złota zareagowała po raz drugi na 100-dniową średnią, a długie górne cienie dziennych świec zdradzają czekająca na zwyżki podaż. Sygnały świecowe w ważnej strefie podażowej zapowiadają możliwość powrotu tego surowca do trendu spadkowego.
Cena nie dotarła do górnego ograniczenia kanału cenowego (rys. 8), co zwiększa prawdopodobieństwo przebicia jego dolnego ograniczenia w kolejnych dniach. Silne wsparcia wypadają na zniesieniach 50% i 61,8%, z czego te drugie będzie kluczowe dla zachowania trendu wzrostowego i tam spodziewać można się najsilniejszego ataku kupujących.
#Srebro
Kurs cenowy srebra potwierdza sygnały sprzedaży. Po zwyżce cena nie dotarła do górnej strefy konsolidacji, odnajdując podaż już na linii trendu spadkowego. Dzisiejsza świeca formuje się w spadająca gwiazdę.
Dla obu metali szlachetnych ważną rolę odegrają jutrzejsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą potwierdzić lub zanegować powstałe dzisiaj sygnały sprzedaży.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0