Analiza techniczna indeksów giełdowych 02.02.2014
Ten tydzień na światowych parkietach upłynął pod znakiem niezdecydowania, co ma swoje odzwierciedlenie na wykresach w postaci niezbyt dużego zakresu ruchu cen. Z jednej strony taki scenariusz mógł zaskoczyć ze względu na wiele wydarzeń, które mogły wywołać reakcje inwestorów (m.in. posiedzenie FOMC czy agresywna podwyżka stóp procentowych w Turcji), z drugiej strony analiza techniczna wskazywała na ograniczone możliwości strony podażowej.
#DJI30
Pod koniec tygodnia cena na wykresie #DJI30 dotarła do niezwykle istotnego poziomu S/R w rejonie cenowym 15600, gdzie znajduje się zniesienie Fibonacciego 50% ostatniego ruchu wzrostowego. W przypadku obrony tego poziomu na początku przyszłego tygodnia, cały czas możliwa jest realizacja formacji RGR ze szczytem drugiego ramienia w okolicy oporu na poziomie 16130, w ramach, którego znajduje się zniesienie Fibonacciego 61,8%. Pokonanie linii trendu oraz równości z ostatnią korektą, otwiera cały czas aktualną drogę do poziomu wsparcia 14600.
Warto spojrzeć, również na wykres H4, gdzie tworzy się formacja klina. Wybicie się górą z tej formacji, może wywołać krótkoterminową reakcje popytową z pierwszymi problemami w okolicy oporu na poziomie 15850. Pokonanie dolnego ograniczenia klina, oznaczać będzie atak na kluczową linie trendu, w pobliżu zewnętrznego zniesienia Fibonacciego 161,8%.
#SP500
Miniony tydzień na #SP500 upłynął pod znakiem konsolidacji pomiędzy konfluencją poziomu wsparcia, linii trendu i 100-okresowej średniej kroczącej a zniesieniem Fibonacciego 23,6%. Wybicie się ceny z ów konsolidacji powinno wskazać kierunek na najbliższe kilka dni. Pokonanie górnego ograniczenia konsolidacji prawdopodobnie wywoła ruch w okolice 1810,które jest docelowym rejonem dla tworzącego się drugiego ramienia formacji RGR. Przebicie się ceny dołem to impuls do ataku na linię trendu oraz na znajdujące się nieco niżej poziom wsparcia w okolicy 1735, gdzie znajduje się zniesienie Fibonacciego 50%.
#DAX30
Na wykresie tygodniowym możemy zauważyć wyraźny trend wzrostowy. Po przełamaniu lokalnej równości z ostatnią korektą, najbliższym celem dla niedźwiedzi wydaje się równość z największą korektą w całym kanale cenowym w okolicy okrągłego poziomu 9000. W tym miejscu wypada również dolne ograniczenie kanału cenowego oraz poziom wsparcia. Obszar ten będzie kluczowy w kontekście kontynuacji trendu wzrostowego.
Na niższym interwale czasowym widzimy wyraźnie że cena znalazła wsparcie na 9235 w okolicy linii trendu oraz zniesieniu Fibonacciego 23,6%. O sile popytu na tym poziomie świadczy fakt iż cena w postaci świeczek dziennych dwa razy nie potrafiła zamknąć się poniżej wskazanego poziomu. Jeżeli w/w poziom obroni się to możemy być świadkami wybicia się ceny z ciasnego kanału cenowego (pomarańczowa przerywana linia) i ponowny atak na poziom oporu w rejonie 9540. W przypadku kontynuacji ruchu w kierunku południowym najbliższym celem jest opisany przeze mnie wcześniej poziom 9000.
#CAC40
Podobną konsolidacje jak na wcześniej opisywanych indeksach widzimy na wykresie indeksu CAC40. Po przebiciu przyspieszonej linii trendu cena zatrzymała się na dolnym ograniczeniu tworzącego się kanału cenowego w okolicy którego znajduje się wsparcie na poziomie 4110. Aktualnie ciężko określić następny ruch inwestorów więc w tym przypadku proponuję czekać na kolejny ruch ceny na początku przyszłego tygodnia. Dla strony podażowej najbliższy cel znajduje się w okolicy 4050, który występuje w konfluencji ze zniesieniem Fibonacciego 38,2% oraz dolnym ograniczeniem dolnego kanału cenowego. W przypadku byków możliwy jest ponowny atak na poziom oporu 4220.
Chciałem jeszcze zwrócić uwagę na wykres H4, który w mojej opinii zachowywał się najlepiej względem ostatniej analizy. Cena faktycznie odreagowała spadki do poziomu 4210, po czym nastąpiło przełamanie linii trendu które nie było końcem problemów dla niedźwiedzi, gdyż cena znalazła wsparcie na dolnym ograniczeniu kanału cenowego.
#FTSE100
Wykres indeksu giełdy Londyńskiej nie wpadł w tak wyraźną konsolidacje jak wyżej opisywane indeksy i kontynuuje ruch w kierunku południowym, jednak z mniejszą już dynamiką. Wyraźnie widać odrzucenie ceny na poziomie 6400, gdzie podobnie jak na wykresie DAX-a świeca nie była w stanie zamknąć się poniżej ów poziomu. Przebicie tego poziomu, który znajduje się w połączniu ze zniesieniem Fibonacciego 50% oraz linią trendu będzie oznaczało test kolejnego okrągłego poziomu 6300 znajdującego się w konfluencji z poziomem Fibonacciego 61,8%. Przejęcie inicjatywy przez popyt spowodowane obroną w/w poziomu, może wynieść wykres w okolice poziomu S/R na poziomie 6620, po pokonaniu którego najprawdopodobniej będziemy świadkami trzeciego atak na maksima zlokalizowane na poziomie 6800.
Komentarze 0