Analiza techniczna indeksów giełdowych 07.12.2014
W minionym tygodniu cena na wykresie indeksu #SP500 ponownie znalazła się w okolicy ostatniego historycznego maksimum 2075, który na chwilę obecną został obroniony przez stronę podażową. Jeżeli niedźwiedziom uda się ostatecznie obronić w/w rejon prawdopodobnie doprowadzi to do powstania na wykresie formacji podwójnego szczytu. W przypadku wybicia się ceny jeszcze wyżej nieunikniony wydaje się atak na docelowy obszar dla byków jakim jest górne ograniczenie szerokiego kanału cenowego.
Dobrym potwierdzeniem możliwości ukształtowania i zrealizowania się formacji podwójnego dna będzie przełamanie w pierwszej kolejności dolnego ograniczenia lokalnego kanału cenowego oraz kluczowego poziomu wsparcia zlokalizowanego w rejonie cenowym 2050. Docelowym poziomem dla strony podażowej jest wsparcie 2010 wypadające tuż pod zniesieniem Fibonacciego 23,6%.
#DAX30
Końcówka tygodnia na najważniejszym niemieckim indeksie giełdowym stała pod znakiem dynamicznych ruchów zarówno w kierunku północnym jak i południowym. Piątkowa świeca popytowa, która zdołała znieść całość czwartkowych spadków wskazuje wyraźnie na możliwość kontynuowania trendu wzrostowego, co wiąże się ustanowieniem nowego historycznego maksimum. Potencjalna lokalizacja nowego szczytu może wypaść w okolicy zewnętrznego zniesienia Fibonacciego 112,8%.
Przed potencjalną kontynuacją ruchu wzrostowego istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia przynajmniej lokalnego odreagowania. Ze względu na dosyć silny impuls wzrostowy spodziewana korekta nie powinna być zbyt głęboka i może zakończyć się już w okolicy wsparcia 10035, gdzie wypada współczynnik Fibonacciego 23,6% ostatniego impulsu popytowego.
#N225
Wykres indeksu Nikkei zgodnie z oczekiwaniami kontynuuje dynamiczny ruch popytowy, który trwa już niemal dwa miesiące. Obecnie notowania dotarły do ciekawego miejsca zdefiniowanego na podstawie strefy podażowej wyznaczonej z interwału miesięcznego. Dodatkowo w tym obszarze wypada górne ograniczenie wzrostowego kanału cenowego, co stanowi kolejne potwierdzenie możliwości wystąpienia ruchu korekcyjnego. Docelowym poziomem dla odreagowania jest w tej chwili wsparcie 17500.
Z punktu widzenia realizacji scenariusza spadkowego, kluczowym obszarem jest konfluencja linii trendu wzrostowego oraz lokalnego wsparcia 17900. Przebicie wskazanego rejonu powinno być ostatecznym potwierdzeniem wystąpienia nieco większych spadków.
#CAC40
Pomimo sporego wahania cenowego, które miało miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia, sytuacja na francuskim #CAC40 nie uległa większej zmianie. Kurs w dalszym ciągu porusza się w konsolidacji w pomiędzy poziomami 4300-4420. Ze względu jednak na silną piątkową świece popytową dużo bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz wzrostowy. Pierwszym rejonem problemów dla byków powinna być konfluencja poziomu oporu 4500 oraz górnego ograniczenia kanału cenowego.
#FTSE100
Niemal analogicznie w stosunku do wykresu #CAC40 wygląda sytuacja na notowaniach #FTSE100. Od kilku tygodni jesteśmy świadkami konsolidacji w ramach, której cena coraz intensywniej testuje górne ograniczenie, które stanowi opór 6770. W momencie wybicia wzrostowego docelowym poziomem dla strony popytowej jest niezmiennie kluczowe maksimum wypadające na poziomie cenowym 6900.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0